Vroč pravilnik za šport
Občinski svet je po dolgi razpravi sprejel Pravilnik o sofinanciranju in vrednotenju športnih programov v občini Medvode, ki bo podlaga za dodelitev denarja športnim društvom.
Medvode – Da bo medvoški občinski svet moral sprejeti nov Pravilnik o sofinanciranju in vrednotenju športnih programov v občini Medvode (v nadaljevanju Pravilnik), katerega priloga so tudi merila za vrednotenje športnih programov, je bilo dejstvo, saj je Inšpektorat RS za šolstvo in šport na podlagi opravljenega nadzora ugotovil, da je pravilnik iz leta 1995, po katerem je potekalo razdeljevanje denarja tudi še za leto 2008, pomanjkljiv. Pri sprejemu osnutka novega Pravilnika na občinskem svetu ni bilo večje razprave, povsem drugače pa je bilo pri sprejemu predloga, ki pomeni dokončno sprejetje. Razlog je bil v tem, da je Pravilnik od sprejema osnutka do predloga doživel nekaj sprememb. Posledično je skupina članic in članov občinskega sveta s prvopodpisano Darinko Verovšek (Lista aktivnih Medvoščanov), sedaj že nekdanjo predsednico Športne zveze Medvode, vložila amandma, z namenom, da Predlog ostane takšen, kakršen je bil v osnutku in kakršnega je podprla tudi Športna zveza.
Zakaj je prišlo v predlogu do sprememb, je pojasnil Sašo Bratuš, direktor Zavoda za šport in prireditve, kjer so v zadnji fazi pripravljali Pravilnik: »Pravilnik mora biti usklajen z nacionalnim programom športa, pri pregledovanju osnutka pa smo odkrili, da so bile ure cicibanov v teku na smučeh in alpskem smučanju previsoko zastavljene. Tema dvema športoma smo povečali število točk za materialne stroške, kar je v skladu z nacionalnim programom športa. Ni pa res, da sta alpsko smučanje in tek na smučeh kakorkoli favorizirana. Nasprotno. Iz analize, ki smo jo naredili, se jasno vidi, da imajo v primerjavi s tema dvema športoma drugi višji delež sofinanciranja s strani občine. Ne vidim razloga, da se govori, da določene športe postavljamo pred druge. Ravno nasprotno: skušamo izenačiti sofinanciranje teh dveh športov. Sprememba je tudi pri atletiki in tenisu, ki zahtevata pretežno individualni pristop, zato smo zmanjšali število vadečih v skupini.«
Največ občinskega denarja dobi tenis, sledi badminton
V Zavodu za šport in prireditve so pripravili prikaz, koliko denarja je iz občinskega proračuna za leto 2007 dobilo posamezno društvo ali sekcija. Največ, 26.150 evrov je dobila Teniška sekcija Partizana Medvode, sledi Badminton klub Medvode (19.250), Smučarska sekcija (15.950), Košarkarska sekcija (14.450), NK Jezero Medvode (9.375), Atletska sekcija (7.950) in ŠD ŠRC Preska (6.375). Za atletsko in teniško sekcijo ter za Badminton klub Medvode ta denar predstavlja 50 odstotkov ali več vrednosti celotnega programa, medtem ko je na primer smučarski tek iz občinskega proračuna prejel 14 odstotkov vsega denarja, ki ga je potreboval za izvedbo programa, ostali denar pa so pridobili iz drugih virov.
V razpravi smo slišali številne očitke tako z ene kot z druge strani, predvsem v smeri, kateri šport se postavlja v ospredje: badminton ali smučanje in tek na smučeh, najbolj pa je spremembam v Pravilniku nasprotovala Darinka Verovšek: »Pri pripravi osnutka je Športna zveza v dolgi razpravi, ki je potekala skoraj pol leta, skušala upoštevati vse pripombe društev. Postopali smo tako, kot je bilo v skladu z zapisnikom inšpektorata in spremenili nekatere dikcije. Med osnutkom in predlogom so bili narejeni določeni popravki, ki so po mnenju strokovne civilne sfere v Medvodah neprimerni. Če se bo danes pravilnik izglasoval, se bo izglasoval zaradi političnih pritiskov, pritiskov posameznikov in posameznih športnih panog. Nekatere športne panoge: alpsko smučanje, tek na smučeh in tenis imajo v predlogu večje število točk na skupino pri materialnih stroških ter večje število ur vadbe in trenerja. To pomeni tudi večje število točk za posamezne programe, torej višje sofinanciranje. Sem zato, da se otroke usmerja v tisto športno panogo, kjer se dobro dela, sem za širino, vrhunskost pa naj bo na plečih sponzorjev.« Bratuš je zavrnil očitke, da so bili prisotni politični pritiski: »Nobenih pritiskov ni bilo, seveda pa smo se pogovarjali s predstavniki športnih panog. Postopka smo se lotili tudi individualno. Prišli smo do zaključka, da tudi sama Športna zveza ni usklajena.« Da ni zasledila nobenih političnih pritiskov je dejala tudi Tatjana Komac, vodja oddelka za družbene dejavnosti na Občini Medvode: »Bila je narejena temeljita analiza pripomb in še enkrat je bil pregledan osnutek. V upravi moramo skrbeti, da je Pravilnik v skladu s predpisi, zakonom in tudi nacionalnim programom športa. S temi popravki sedaj je.«
Poleg amandmaja s prvopodpisano Darinko Verovšek je amandma vložila tudi skupina svetnic in svetnikov s prvopodpisano Alenko Žavbi Kunaver (LDS). Z njim so želeli, da se število tekem pri tenisu in badmintonu poveča za dve za vse kategorije, razen za kategorijo cicibani. »Ker občina financira kakovostni šport in to preko celega leta je smiselna udeležba tudi na več kot petih tekmah, sicer gre za rekreacijo,« so zapisali.
Po dolgi razpravi je bil čas za glasovanje: predlagan Pravilnik je bil sprejet, amandmaja pa ne. Prvi denar bo po novem Pravilniku razdeljen za prihodnje leto.