Sobe za streznitev
Po gorenjskih policijskih postajah smo preverili, kakšni so prostori za dvanajsturno pridržanje vinjenih voznikov.
Kranj - Poročali smo že, da novi zakon o varnosti cestnega prometa uvaja tudi obvezno pridržanje tistih vinjenih voznikov, ki imajo v litru izdihanega zraka več kot 0,52 miligrama alkohola (1,1 promila). Samo v prvih petih dneh, odkar je spremenjeni zakon začel veljati, je pod policijsko streho prenočilo deset takšnih voznikov, zato smo po posameznih policijskih postajah po Gorenjskem preverili, kakšno udobje sploh nudijo njihove "sobe za streznitev".
Ugotovili smo, da policisti niso ravno najbolj gostoljubni, saj so prostori za streznitve precej minimalistično opremljeni - z lesenim ležiščem in morda kotičkom za sanitarije. Doslej teh prostorov niso pogosto uporabljali za pridržanje vinjenih voznikov; pridržali so samo tiste, ki so nadaljevali vožnjo kljub izrecni prepovedi. Po novem bo drugače, to so pokazali že prvi dnevi, kar je bilo resnici na ljubo, glede na pregovorno žejo Slovencev in slabo vozniško kulturo na drugi strani, tudi pričakovati.
Tisti, ki pregloboko pogledajo v kozarec na Bledu ali Jesenicah in jih pri tem zasačijo policisti, lahko noč preživijo v okrog 12 kvadratnih metrov veliki sobici policijske postaje na Bledu. Po besedah komandirja policijskega oddelka Bled Milana Karbe je njihovo "gostoljubje" že izkusil motorist, ki so ga ustavili na Bledu in so mu izmerili 0,75 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Noč z minule sobote na nedeljo je zato prespal na ne pretirano udobni leseni postelji.
Stavba Policijske postaje Tržič v Bistrici ima le prostore za pridržanje oseb, ki so v kazenskem postopku. Ker take osebe lahko pridržijo do 48 ur, je standard opreme teh prostorov višji. V njih so tudi postelja, miza in druga nujna oprema. Kot je pojasnil komandir postaje Mitja Perko, v Tržiču nimajo prostora za streznitev vinjenih oseb. Gre za prostor, kjer je le leseno ležišče in odeja. Glede na to morajo uporabljati prostore za te namene v drugih policijskih enotah, največkrat v Kranju, občasno pa v Radovljici. Od uvedbe novih kazni za vinjene voznike so doslej ukrepali le enkrat. Osebo, ki so jo zalotili vinjeno med vožnjo na cesti, so peljali na streznitev v Kranj.
Na Policijski postaji Jesenice zaradi prostorskih težav nimajo prostora za pridržanje. Kot je povedal pomočnik komandirja za varnost v cestnem prometu Simon Sušanj, pridržane osebe odpeljejo na policijsko postajo v Radovljico ali na Bled. Od uveljavitve novega zakona o varnosti v cestnem prometu do začetka tega tedna so jeseniški policisti pridržali dve osebi, eno zaradi prevelike količine alkohola v krvi, drugo pa zato, ker je odklonila strokovni pregled prisotnosti mamil.
Odkar velja novi zakon o cestnem prometu, ki za vinjene kršitelje predvideva pridržanje na policijski postaji do streznitve, so tudi na škofjeloški policijski postaji v svoje prostore že sprejeli takšne "goste". Pridržali so dve osebi, ena je bila voznica z 0,84 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. In kakšne prostore za te namene imajo na Policijski postaji Škofja Loka? "Gre za običajen prostor predpisanih dimenzij, v njih lahko pridržimo dve osebi hkrati, seveda le v primeru, da sta istega spola. Zraven so tudi sanitarije," nam je povedal pomočnik komandirja v Škofji Loki Branko Pavalec. V njih pridržijo osebe, ki jih zalotijo na škofjeloškem območju, pa tudi na območju manjših sosednjih občin ali sosednjih policijskih postaj, tudi kranjski, če bi bili denimo njihovi prostori zasedeni.
Na Policijski postaji (PP) Kranj so v dneh od 30. aprila do 7. maja pridržali štiri osebe, ki so vozile v vinjenem stanju; tri moške in žensko. "Voznica je celo nadaljevala vožnjo kljub prepovedi," je povedal Damjan Bertoncelj, pomočnik komandirja na PP Kranj. Pridržali so jih od šest do dvanajst ur, odvisno od količine popitega alkohola. "En moški je napihal 0,92 miligramov na liter izdihanega zraka, kar pomeni odvzem vozniškega dovoljenja," je povedal Bertoncelj. Na PP Kranj so trije prostori za pridržanje, vinjene osebe kontrolirajo vsaj na pol ure, že zaradi nevarnosti zastrupitve z alkoholom. Pridržani osebi je omogočen klic. V prostoru za pridržanje so odeja, blazina in stranišče, policisti pa pridržanim osebam odvzamejo vse predmete, s katerimi bi se lahko sami poškodovali.