"Al hotla bi z mano plesati?"
V soboto je ob tridesetletnici delovanja v Kulturnem domu Predoslje Folklorna skupina Iskraemeco pripravila večer plesa, glasbe in običajev.
Folklorna skupina Iskraemeco s svojim delovanjem bogati slovenski in svetovni kulturni prostor že kar tri desetletja. Elemente dediščine slehernega koščka Slovenije v interpretativni obliki prenaša v sodobnost. Ohranja in poustvarja ljudsko izročilo preteklih obdobij, opravlja naloge, ki jim druge institucije niso kos, saj ljudskega plesa, glasbe in običajev ne morejo ohranjati v muzejih in podobnih ustanovah, ker gre za živo dogajanje, ki se lahko prenaša iz roda v rod le z neposrednim stikom.
Minuli sobotni večer je skupina napolnila Kulturni dom v Predosljah in na zanimiv način obeležila jubilej. Rdeča nit koncerta oziroma kar predstave (poimenovali so jo "Al hotla bi z mano plesati?") je bila zgodba o starejših, ki ostanejo na stara leta sami, otroci pa so se razselili po vsej Sloveniji. Ene najdemo celo v Reziji. Starša Gašper in Urša zvečer v kuhinjskem kotu razpravljata o zlati poroki in o tem, kakšna je njuna zapuščina otrokom. Predvsem ples, ugotovita. Tako se začne odvijati zgodba (plesnih) obiskov, ko se vrnejo razseljeni otroci, prinesejo iz različnih krajev tipična darila in odplešejo značilni ples za tisti konec Slovenije.
Gledalec v dvorani se tako spozna z goričkimi, prekmurskimi, obrtniškimi, primorskimi, belokranjskimi, rezijanskimi, gorenjskimi in meščanskimi plesi, predstavo pa popestri tudi tamburaški ansambel.
Tridesetletnico je na odru tako obeležilo več kot sto sodelujočih Folklorne skupine Iskraemeco, v kar so bile vključene vse njene skupine: najmlajša, starejša, mladinska, članska, 40+, tamburaški in tudi glasbeni ansambel.
Po zaključku programa je sledila podelitev Maroltovih priznanj in podelitev posebnega priznanja skupini CIOFF Slovenije, so pa v sklopu praznovanja v Kulturnem domu omenjeni folkloristi že v četrtek pripravili posebno razstavo noš, kostumov oziroma oblačil s področja Gorenjske iz 18., 19. in začetka 20. stoletja.