Industrijski oblikovalec Marjan Žitnik sredi svojih stolov

Stol je vedno izziv

V Galeriji Muzeja Železniki je na ogled razstava stolov domačina iz Češnjice, industrijskega oblikovalca Marjana Žitnika.

Razstavno dejavnost v muzejski galeriji, ki naj bi v prihodnje spet redno obratovala, so prvič po lanski povodnji spet odprli z razstavo vaših del, tokrat stolov. Zdaj sicer živite in delate v Ljubljani, tokrat se v rodne kraje vračate s predstavitvijo dela vaše oblikovalske ustvarjalnosti …

»Lepo se je vračati domov, še posebej če imam možnost pokazati tudi rezultate svojega dela. Pred leti sem imel tukaj pregledno razstavo, tokrat na ogled postavljam stole.«

Je oblikovanje stolov v zadnjem času tudi sicer v središču vašega zanimanja?

»Niti ne. Prisoten sem na zelo različnih področjih industrijskega oblikovanja, je pa res, da za naročnike, slovensko pohištveno industrijo, pogosto oblikujem tudi stole. V zadnjih letih se jih je kar nekaj nabralo, pa se mi je zdelo smiselno pokazati jih na posebni razstavi. Gre tako za stole, ki so šli v proizvodnjo, kot »posebneže«, ki so nastali na raznih kolonijah in imajo kot taki svoje zgodbe …«

 

Stoli, ki ste jih postavili v prvi plan, so neposredno vezani na Plečnika …

»To je stol, ki sem ga poimenoval feniks, in je moj zadnji projekt, ki sem ga oblikoval lansko jesen za pohištveni sejem … Za Plečnika je na primer značilna ta krivulja naslonjala za roke. Ampak, medtem ko je Plečnik stole oblikoval za obrtno izdelavo, sem sam želel narediti industrijski stol. Ta ima nekoliko drugačne lastnosti, saj ima tanjši letveni profil in je zato lažji, narejeno tako, da ga je moč nakladati enega na drugega … Ob jedilniškem stolu sem izdelal še barskega, oba pa sta lahko zgolj v lesu ali pa oblazinjena.«

 

Izstopajoč je vsekakor stol, ki ste ga oblikovali za Rudnik Žirovski vrh. Taka naročila so najbrž dodaten izziv za oblikovalca?

»Vsekakor. Ta stol sem oblikoval za tamkajšnjo cerkev sv. Urbana na pobudo RŽV, ki je, kot vemo, v zapiranju. Vodstvo je želelo na neki način zapustiti spomin na to, da je nekoč v teh krajih deloval rudnik. Tako so dali izdelati sto stolov, ta na razstavi, ki je ostal meni, je sto prvi, sto drugega pa ima nadškof Uran. Stol je rezultat domačega znanja, poleg mojega oblikovanja je lesoreze z rudarskimi motivi na zadnji strani naslonjala izrezal Peter Jovanovič, stole so izdelali v Mizarstvu Jezeršek, marmorne krogle pa so izdelali v Marmorju Hotavlje.«

 

Sosednji stol s kroglo je nekoliko bolj »špartanski«?

»Marmorna krogla je kot jabolko, vladarsko jabolko. Stol, ki ga gledate, sem izdelal na koloniji, povezani s 500-letnico Trubarjevega rojstva, ki jo beležimo letos. V primerjavi z bogato cerkvijo je ta bolj skromen in tako izraža protestantski duh. Ta poleg je nastal na koloniji Iveta Šubica v Poljanah. Zavrženo desko, kjer sta sonce in dež že opravila svoje, sem dal razrezati na tri kose in nastal je ta stol.«

 

Predstavljate pa tudi stole, ki so že pred leti šli tudi v industrijsko proizvodnjo …

»Takih je na primer nekaj primerkov, ki sem jih oblikoval za Javor iz Pivke. Zanimiv pa je tudi ta kovinski stol, ki sem ga oblikoval na oblikovalski delavnici podjetja Talum. Za to delavnico v celoti smo na BIO 15 prejeli nagrado za odličnost Svetovnega združenja oblikovalcev ICSID.«

 

Predstavljeni stoli so večinoma v lesu …, vam je ta kot material bolj pri srcu, kot kovina, plastične mase …?

»Gre večinoma za namensko izdelane stole, ki so z nekaj prilagoditvami, glede na prioritete proizvajalca, taki, kot sem jih že v osnovi zasnoval sam. Les je sicer zanimiv, rad delam z njim, a mu kot materialu ne bi dajal posebne prioritete. Oblikujem različne izdelke in vsak ima neko svojo specifiko, tudi kar se tiče materialov. Je pa res, da ga skoraj ni oblikovalca, ki se kdaj v svoji karieri ne bi spopadel s stolom.«

 

Razstava bo na ogled do srede maja, jo boste prenesli še kam?

»Jeseni jo bom preselil v Loko pri Zidanem mostu, kjer bo predstavljena v okviru dogodkov ob Trubarjevi obletnici, »Trubarjev stol« pa bo poleg stola, ki ga je oblikoval Janez Suhadolc, ostal v tamkajšnji kapeli.«

 

Kaj imate trenutno v delu?

»Sesalnik. Dokončan naj bi bil do prihodnjega leta.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sreda, 8. julij 2009 / 07:00

Na Zbiljski noči uspešnice skupine Queen

V soboto, 11. julija, se na obali jezera v Zbiljah spet obeta prvovrstna zabava z veliko novostmi. Rdeča nit prireditve še naprej ostaja raznolik glasbeni program za vse generacije. Tudi l...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 25. maj 2012 / 07:00

Tekli bodo po tržiških ulicah

Tržič - Športna zveza Tržič in Vrtec Tržič sta organizatorja 6. teka po ulicah Tržiča in odprtega državnega prvenstva v cestnih tekih in hoji za veterane. Prireditev se bo začela...

Šport / petek, 25. maj 2012 / 07:00

Začenja se nova padalska sezona

Pestra in s tekmovanji zapolnjena padalska sezona bo svojo premiero doživela na Hrvaškem ta konec tedna, saj bo uvodno tekmo svetovnega pokala gostil Grobnik.

GG Plus / petek, 25. maj 2012 / 07:00

Več obrazov krize

Nekateri trdijo, da je kriza, ki nas je zajela in v kateri smo že od leta 2008, vsepričujoča, globalna. A si upam reči, da ni tako. Na tem svetu so velike države, v katerih večina ljudi živi bist...

Kranj / petek, 25. maj 2012 / 07:00

Koroško cesto preplavili mladi plesalci

Kranj - Plesanju ulične četvorke, ki se je pod okriljem Plesne zveze Slovenije odvijala v štiridesetih mestih v sedmih evropskih državah, so se pridružili tudi gorenjski maturant...

Kronika / petek, 25. maj 2012 / 07:00

Že drugič ovadili župana Drolca

Policija naj bi zaradi podajanja lažnih listin na razpisu Občine Šenčur za gradnjo vodovoda in kanalizacije kazensko ovadili župana Komende Tomaža Drolca in direktorja Gratela Jureta Valjavca.