Budnica z možnarjem
Kamnogoriški možnaristi bodo v kratkem dvakrat streljali: prvič danes, na birmanski dan, drugič za prvomajsko budnico ob šestih zjutraj.
Kamna Gorica – V Kamni Gorici ima streljanje z možnarji dolgo tradicijo, z njimi so že v preteklosti streljali ob vaških in gasilskih praznikih, veselicah in pomembnih dogodkih v kraju. Ko se je v petdesetih letih prejšnjega stoletja pri streljanju ponesrečil domačin, je vaški običaj za nekaj časa zamrl, ponovno so ga obudili na veliko noč leta 1990. Takrat so se tudi dogovorili, da bodo odtlej redno »pokali« na veliko noč in na »semenj«, a ker je bilo vse več težav s pridobitvijo upravnega dovoljenja, so se organizirali. Ob koncu leta 1998 je dvajset domačinov ustanovilo Društvo kamnogoriških strevcev – možnaristov, katerega glavni namen je ohranjanje dolgoletne tradicije in spodbujati druženje krajanov. Društvo je pri tem zelo uspešno. Kot je povedal predsednik društva Blaž Cvetko, že po tradiciji streljajo z možnarji štirikrat na leto - na veliko noč, prvega maja, na vaški praznik (»semenj«) in na predvečer dneva državnosti, letos bodo izjemoma še danes, na birmanski dan. V minulih letih so streljali tudi ob odprtju Fuksove brvi čez Savo in prenovljene koče Na Robleku ter na Pirčevih dnevih v Podbrezjah. V Kamni Gorici vedno »udarijo« s strelnega mesta Na zijavki, kjer so tudi uredili lopo za spravilo možnarjev in drugih potrebnih pripomočkov, le pred dnevom državnosti postavijo možnarje na Suharni na Jelovici. Društvo ima dvanajst možnarjev, za streljanje jih uporabljajo šest, vsi so starejši od sto let. Vsako leto jih dajo na defektološki pregled v jeseniški Acroni; certifikat, ki izkazuje, da so brez napak, pa je osnova za pridobitev upravnega dovoljenja. »Streljanje z možnarjem je nevarno kot vsako drugo streljanje, treba se je držati pravil,« pravi predsednik društva in poudarja, da se doslej še nikomur ni nič zgodilo.
Društvo šteje 35 članov, med njimi je deset »operativcev«, ki znajo z možnarjem tudi streljati. Še lani, pri osemdesetih letih, je z njimi streljal Franc Smrekar, ki je zaslužen, da so se ohranili možnarje, ki so jih Nemci med drugo svetovno vojno že zmetali v prepad. Najstarejši še vedno aktivni možnarist je Francev brat Janez Smrekar, član društva pa je tudi radovljiški župan Janko S. Stušek.