Administrativne ovire tudi v Evropi
V okviru Dnevov slovenske obrti in podjetništva na Bledu je bila tudi mednarodna konferenca o zmanjševanju administrativnih ovir za mala in srednja podjetja.
Bled - V hotelu Golf na Bledu je v petek v okviru Dnevov slovenske obrti in podjetništva potekala Konferenca o odpravi administrativnih ovir za mala in srednja podjetja, ki jo je organiziralo Ministrstvo za javno upravo skupaj z Evropsko komisijo, Evropskim združenjem za mala in srednja podjetja ter Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije. Na njej je skoraj 135 udeležencev sodelovalo in razpravljalo o pomenu odprave administrativnih ovir, s poudarkom na malih in srednjih podjetjih, predloženi pa so bili tudi konkretni predlogi za odpravo administrativnih ovir na ravni EU. Konferenco je odprl minister Gregor Virant, v uvodnem delu pa je prisotne nagovoril tudi podpredsednik Evropske komisije Günter Verheugen. Glavni namen tega dogodka je bil informirati slovenska podjetja in druge zainteresirane strani o tem, kaj Evropska komisija in Slovenija že delata na področju zmanjšanja administrativnih ovir, in obenem zbrati predloge o tem, kaj bi bilo še možno storiti.
Udeleženci konference so se seznanili z evropskim in nacionalnim projektom zmanjšanja administrativnih stroškov za 25 odstotkov do leta 2012. Gregor Virant je med drugim poudaril, da je slovenski program za odpravo administrativnih ovir osredotočen na preprečevanje nastajanja novih. Ob tem je dodal, da je sodelovanje z OZS, ki predlaga izboljšave poslovnega okolja, in vlado, ki jih skuša uresničiti, zelo dobro. Sicer pa v Sloveniji že od leta 2004 poteka sistematično odpravljanje administrativnih ovir, ob katerih so bili hkrati uvedeni tudi preventivni mehanizmi, s katerimi se preprečuje nastajanje novih. Doslej je posebna ekipa pregledala že več kot dva tisoč predpisov in v štiridesetih odstotkih primerov zahtevala od predlagateljev, da jih očistijo. Na ministrstvu tudi stalno zbirajo predloge, zlasti gospodarskih združenj, podjetij in državljanov za poenostavitve ter na tej podlagi vsako leto pripravijo akcijski načrt, ki zavezuje vsa ministrstva, da izvedejo konkretne ukrepe na svojem področju, zelo pomembno pa je tudi stalno zbiranje predlogov s terena. Slovenija je lahko po mnenju ministra Viranta s svojimi izkušnjami na področju odpravljanja administrativnih ovir Evropi za zgled in ob zaključku konference je naš minister prav simbolično podpredsedniku evropske komisije Verheugenu izročil zgoščenko s konkretnimi predlogi za odpravo administrativnih ovir v EU, ki so jih Slovenskemu predsedstvu EU posredovali Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Evropsko združenje za mala in srednja podjetja in predstavnik Velike Britanije. Gre za približno 40 predlogov, o katerih so posebej razpravljali tudi na tej konferenci.