Varstvo narave v občini Jezersko
Pogosto v medijih ali javnih občilih slišimo izraz naravna vrednota, naravna dediščina, Natura 2000, zavarovano območje narave ali naravni spomenik. Morda ste tudi vi že slišali zanje. Naj bo ta prispevek del prizadevanja za njihovo varstvo in ohranjanje izjemne narave v občini Jezersko, ki je ostala taka zaradi odnosa prednikov do narave in prizadevanj njenih dedičev za to danes.
Kaj je naravna dediščina in ohranjanje narave?
Od sprejetja Zakona o ohranjanju narave (v nadaljevanju ZON) leta 1999 naravne vrednote obsegajo vso naravno dediščino na območju Republike Slovenije. Naravna vrednota je redek, dragocen ali znamenit pojav ali del žive ali nežive narave, območje ekosistema, krajina ali oblikovana narava (npr. park). Opredeljena je na podlagi strokovnih meril vrednotenja. To so na primer izjemnost, tipičnost in redkost. V Pravilniku o določitvi in varstvu naravnih vrednot so določene vse naravne vrednote Republike Slovenije ter na podlagi pomembnosti razvrščene na lokalni in državni pomen. Tu so navedene tudi podrobnejše varstvene in razvojne usmeritve in druga pravila ravnanja za njihovo varstvo. Na naravnih vrednotah se tako izvajajo le posegi, s katerimi ne spreminjajo njihovih lastnosti.
Ohranjanje narave pa obsega poleg varstva naravnih vrednot še varstvo evropsko pomembnih območij Natura 2000, ekološko pomembnih območij, izbranih življenjskih prostorov in zavarovanih rastlinskih in živalskih vrst. Natura 2000 je omrežje evropsko pomembnih ekoloških območij, katerih ohranjanje pomeni preživetje rastlinskih in živalskih vrst ter njihovih življenjskih prostorov, ki so na območju Evrope ogroženi. Ekološko pomembno območje je življenjsko okolje, ki pomembno prispeva k ohranjanju biotske raznovrstnosti. Po ZON-u dejavnost službe ohranjanja narave opravlja Zavod RS za varstvo narave, za občino Jezersko pa je pristojna njegova enota v Kranju.
Izjemna narava občine Jezersko
Ljudje živimo z naravo in smo od nje odvisni. Pa se zavedamo, da je tudi narava odvisna od nas? Kdo ne živi rad v prijetnem okolju doma. Ali pa se ob koncu tedna odpravi v neznane kraje, kjer se lahko v miru spočije in si nabere energijo za nov delovni teden. Vendar je zaradi načina sodobnega življenja in posegov v naravo teh kotičkov vse manj. V občini Jezersko je evidentiranih kar 34 izjemnih območij, ki so spoznani za naravne vrednote. Med njimi je 6 lip – naravnih znamenitosti. Zaradi izjemnega pomena sta tu dve večji območji Natura 2000 – Kamniško Savinjske Alpe in vzhodne Karavanke ter Karavanke. To so deli narave, pomembni za ohranjanje biotske pestrosti v Evropi. Kajti tudi Evropejci smo ugotovili, če malo karikiramo, da ni ogrožen samo slon v Afriki, ampak tudi številne evropske živalske in rastlinske vrste ter njihova življenjska okolja.
Naravovarstveno soglasje
Za posege v vseh naravovarstvenih območjih se mora po ZON-u pridobiti naravovarstveno soglasje, ki ga izdaja Agencija za okolje v sestavi Ministrstva za okolje in prostor. V njem so podani pogoji in usmeritve za načrtovani poseg. Zavod RS za varstvo narave, OE Kranj pripravlja strokovna mnenja o načrtovanih posegih v postopku izdaje naravovarstvenega soglasja glede na prošnjo Agencije in opravlja terenske oglede. Vloge obravnavajo delavci različnih strok na enoti. Po presoji povabijo za razjasnitev dejstev na skupen ogled tudi investitorja posega ali lastnika zemljišča, na katerem se načrtuje poseg. V dogovoru z njimi poskušajo doseči sprejemljivost posega in njegovo umestitev v naravo tako, da je ugoden z vidika varstva narave kot tudi investitorja. Za območja Natura 2000 pa se zavod opredeljuje tudi glede presoj sprejemljivosti posega.
In kako ugotovite, ali se poseg nahaja v takem območju. Agencija ima na svojih spletnih straneh objavljen pregledovalnik (http://kremen.arso.gov.si/NVatlas), kjer lahko informativno ugotovite naravovarstveni status območja za načrtovani poseg. Za dostop potrebujete geslo. Prav tako lahko na njihovih spletnih straneh dobite obrazec za vlogo za izdajo naravovarstvenega soglasja. Naj poudarim, da ta našteta območja štejemo med območja varstva narave, in ne kot se pogosto napačno razume, med zavarovana območja.
Zavarovanje delov narave
Če strokovna služba zavoda presodi, da je neko območje izjemnega pomena za državo, pokrajino ali občino, ali pa da je ogroženo, se ta lahko razglasi za zavarovano območje narave. Pobudo za razglasitev lahko podajo posamezniki, lokalna skupnost, društva … Zavarovano območje lahko razglasi občina ali država in pred tem o namenu seznani javnost. V postopku sprejemanja akta o zavarovanju pristojna služba pripravi strokovne podlage za zavarovanje. Med zavarovana območja narave štejemo naravni spomenik, strogi naravni rezervat in naravni rezervat kot ožja območja, narodni, regijski in krajinski park pa kot širša območja. Tudi občina Jezersko je leta 2004 s podpisom namere o zavarovanju pristopila k pobudi za zavarovanje Kamniško Savinjskih Alp za regijski park. Namero je podpisalo pet občin na območju Kamniško Savinjskih Alp, občine Jezersko, Kamnik, Preddvor, Luče in Solčava. Zavod je v letu 2006 pripravil strokovne podlage za zavarovanje, kjer smo predlagali varstvena območja in omejitve z vidika ohranjanja narave. Kot koordinator za regijski park nastopa Logarska dolina, d. o. o., ki ima izkušnje s krajinskim parkom Logarska dolina, ki ga upravlja. Na Ministrstvu za okolje in prostor so pripravili osnutek uredbe o regijskem parku. Vlada naj bi ga sprejela še letos, po predhodnih javnih razgrnitvah in javnih obravnavah na območju lokalnih skupnosti.
Ohranimo dediščino prednikov
Prijetno okolje Jezerskega z zdravilno klimo nudi izjemne možnosti za doživetja v gorskem svetu in nabiranje zdravilih moči v neokrnjeni naravi. Odlikuje ga izjemna biotska pestrost z visokodebelnimi sadovnjaki, suhimi travišči na senožetih in izjemnimi lipami, obsežnimi melišči z alpskim rastlinjem, mokrišči, morenskimi nasipi in balvani. Ob Kokri in njenih pritokih je ohranjena bogata obrečna vegetacija, kjer živi ali najde zatočišče bogat živalski svet. Vendar pa se je treba zavedati, da je to tudi dediščina prednikov, ki so živeli v sožitju z naravo, jemali od nje toliko, kot so rabili, in imeli do nje morda tudi strah spoštujoč odnos. Jezersko je nekaj izjemnega. Razlikuje se od drugih gorskih območij, ima svojo identiteto, svoje značilnosti in posebnosti. To pa je vredno ohranjati. Zase in za rodove, ki prihajajo.