Nezadovoljni so tudi šolniki, ki zaradi tega utegnejo 21. maja stavkati. (Foto: Gorazd Kavčič)

Nezadovoljni zdravniki, učitelji, sodniki

Zdravstvo, sodstvo, šolstvo: zaposleni v teh treh dejavnostih zadnje čase najbolj resno razmišljajo o stavki. Skupni imenovalec je nezadovoljstvo s plačami. Kaj pravzaprav želijo zdravniki, učitelji, sodniki?

Ljubljana - Zdravniki so nezadovoljni s plačami in zahtevajo sklenitev posebnega tarifnega dela h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Terjajo povišanje zdravniških plač tako, da bi bilo razmerje med povprečno slovensko plačo in plačo zdravnika specialista 1 proti 2,8. Takšno razmerje so leta 2000 že dosegli, vendar se je pozneje porušilo. Pogajalski skupini vlade z ministrom Gregorjem Virantom na čelu in sindikata FIDES s predsednikom Konradom Kuštrinom sta ta teden zbliževali stališča glede možnosti povišanja. Od prvotnega predloga o 30-odstotnem povečanju plač z strani zdravniškega sindikata in zgolj 15-odstotnega, kolikor je bila pripravljena priznati vladna stran, so se pogajalci približali na deset odstotkov.

Poleg zdravniškega ceha so s plačami nezadovoljni tudi sodniki, ki so na svoj položaj opozorili že prejšnji teden na neuradni dan z enournimi protestnimi zbori. Sodniki želijo plače, ki bi bile primerljive s plačami poslancev in ministrov. Vlada za povečanje sodniških plač do konca leta ponuja šest milijonov evrov, ali pa bo to sodnikom dovolj, bo še danes odločal glavni odbor Sodniškega društva Slovenije. O tem, po kakšnih merilih naj bi se povečale plače v sodstvu, pa naj bi razpravljal sodni svet.

Če se bodo povečale plače zdravnikov, se bodo plačna razmerja v javnem sektorju porušila, kar je po besedah glavnega tajnika šolskega sindikata SVIZ Branimirja Štruklja udarec za šolnike. Ti ne želijo privoliti v to, da bi se tako socialni položaj kot vloga najzahtevnejših delovnih mest v šolstvu znižala. Če bodo zdravniške plače višje, bodo plače primerljivih poklicev (učiteljev v visokem šolstvu v primerjavi z zdravniki specialisti) za petino zaostajale. O vladnem predlogu, da šolnikom namenijo za povečanje plač 24 milijonov evrov, bodo v sindikatu razpravljali v torek, takrat bo beseda tudi o enodnevni opozorilni stavki, napovedani za 21. maj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 6. januar 2017 / 12:17

Zagorel hotel Jezero

V Ribčevem Lazu v Bohinju je včeraj popoldne zagorelo v zgornjem nadstropju hotela Jezero. Petintrideset gostov in osebje se je varno umaknilo, gasilci pa so evakuirali še okoli šestdeset ljudi iz bli...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 24. februar 2008 / 07:00

Na Eurosanku navdušila Pokljuška ribolovna cona

V Športno-rekreacjskem centru na Rudnem polju na Pokljuki je petič zapored potekalo zabavno in atraktivno tekmovanje Eurosank.

Šport / nedelja, 24. februar 2008 / 07:00

Vesna Fabjan svetovna prvakinja

Smučarska tekačica iz Besnice je naslov svetovne prvakinje do 23 let osvojila v sprintu.

Šport / nedelja, 24. februar 2008 / 07:00

Jeseniški hokejisti ostali brez polfinala

V Linzu je danes zvečer potekala 5. tekma četrtfinala lige EBEL, v kateri sta se pomerili ekipi domačega Liwset BW Linza in Acroni Jesenic.

Splošno / nedelja, 24. februar 2008 / 07:00

Dražji plin, dražje ogrevanje

S prvim januarjem se je zaradi podražitve zemeljskega plina variabilni del cene za ogrevanje povišal kar za 15 odstotkov.

Splošno / nedelja, 24. februar 2008 / 07:00

Ohranimo čisto vodo

Dvaindvajseti marec je svetovni dan voda. To je primeren trenutek, da opozorimo na vedenje, ki lahko pomaga ohranjati čiste vodne vire in zmanjšati porabo pitne vode.