Jubilej gostinske šole
"Slovenija je turistična dežela, zato potrebuje dobre gostinske in turistične delavce," je na slovesnosti poudarila ravnateljica Srednje gostinske in turistične šole Radovljica Marjana Potočnik.
Radovljica - Prva gorenjska Gostinska vajenska šola je bila pred petdesetimi leti ustanovljena na Bledu. 25 učencev se je učilo v prostorih skupnih ležišč hotela Park. Pred desetimi leti se je šola preselila v nove, sodobno opremljene prostore v Radovljico, kjer se letos v različnih programih šola šeststo dijakov. V sklopu šole deluje tudi dijaški dom na Bledu.
»Z dijaki se redno udeležujemo tekmovanj doma in tujini. Prevzemamo organizacijo prireditev, prav vsak dogodek izkoristimo za to, da lahko predstavimo, kaj so se naučili. Za naše dijake namreč teoretično znanje ni dovolj, zelo so pomembne izkušnje zunaj šole, na terenu,« je na slovesnosti v sredo povedala ravnateljica Marjana Potočnik. Izkušnje pridobivajo tudi v tujini, saj je šola vključena v številne mednarodne projekte, v okviru katerih poteka izmenjava dijakov in učiteljev.
»Izobraževanje v srednji šoli ni smo izobraževanje za poklic, ampak tudi šola za življenje. Zato razvijamo čut za odgovornost, čut za sočloveka in komunikacijo. To pa so vrline, ki so za gostinskega delavca zelo pomembne. Na naši šoli nimamo veliko odličnjakov, imamo pa dijake s srcem, na katere smo res ponosni,« je še dejala Potočnikova. Poudarila je še, da bo Slovenija kot v turizem usmerjena dežela tudi v prihodnje potrebovala dobre gostinske in turistične delavce, zato si je šola kot eno svojih najpomembnejših nalog zadala prepričati mlade in njihove starše, da so gostinski poklici poklici prihodnosti. Pri uresničevanju tega cilja računajo na pomoč in podporo tako gospodarstva kot lokalne skupnosti.
Da so res mojstri peresa in kuhalnice – tako so naslovili prireditev in zbornik ob petdesetletnici šole - so dijaki dokazali tudi na imenitno pripravljeni slovesnosti. Program so pripravili v slogu Kuharskih bukev Valentina Vodnika, avtorja prvega kuharskega priročnika v slovenščini, pogostitev, ki je sledila, pa po receptih kuharskega mojstra Ivana Ivačiča. Vse v slogu, ki bi jim ga lahko zavidal marsikateri »pravi« hotel.