Najboljši rejci so z Gorenjskega
Gorenjska je tudi po mlečnosti lisastih krav močno nad državnim povprečjem.
Kranj – Zveza društev rejcev lisaste pasme Slovenije je v četrtek pripravila v Kranju srečanje rejcev ljubljanske in gorenjske regije, ki na kmetijah redijo bikovske matere lisaste pasme. Na Gorenjskem je 32 takšnih rejcev, ki skupno redijo 78 bikovskih mater. To so odlične krave, ki jih osemenijo s semenom najboljših bikov, njihove potomce, bikce, pa potem testirajo in jih odberejo za osemenjevalne centre.
Na srečanju so predstavili selekcijski napredek pri lisasti pasmi, bike za bikovske matere in rezultate kontrole prireje mleka za potomke bikov, ki so jih uporabljali za načrtno parjenje bikovskih mater. Kot je dejal Aleš Kotnik, predsednik Zveze društev rejcev govedi lisaste pasme Slovenije, je lisasta pasma najštevilčnejša pasma v Sloveniji, pri kateri pa za razliko od črno bele pasme prevladujejo manjše črede, ki so še vedno veliko zunaj kontrole prireje. Čeprav je to kombinirana mlečno mesna pasma, je po mnenju predsednika zveze perspektivna, saj rejcem omogoča, da razvijajo bolj mlečne ali bolj mesne lastnosti živali. »Največji problem je v tem, da se večina rejcev ne odloči, ali bi imela mleko, meso ali obojega po malo. Od te odločitve je odvisno nadaljnje rejsko delo in rejski rezultati. Tisti, ki so se odločili, dosegajo dobre rezultate,« je dejal Kotnik in poudaril, da so najboljši rejci goved lisaste pasme na Gorenjskem, kjer je mlečnost tudi višja od državnega povprečja. Rejski program za lisasto pasmo določa, da čista plemenska žival ne sme imeti več kot 12,5 odstotka tuje krvi; na srečanju pa so tudi ugotavljali, da je prvesnice treba osemenjevati z mladimi biki, če želijo dobiti realno sliko o lastnostih njihovega semena.
Po podatkih Igorja Stanonika iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj je bilo lani na Gorenjskem v kontrolo prireje mleka vključenih 410 čred s skupno 10.231 kravami, med njimi pa je bilo 4.027 krav lisaste pasme, 5.821 črno-belih krav, 330 križank in 52 rjavih krav. Kontrolirane krave so v standardni laktaciji (305 dni) dosegle povprečno mlečnost 6.753 kilogramov mleka. Pri črno-belih kravah je bilo povprečje 7.519 kilogramov (v Sloveniji 7.178) in pri lisasti pasmi 5.884 kilogramov (v Sloveniji 5.211).