Med sosedi 85
Z odprtjem razstave o dosedanjih 27 slikarskih tednih v koroški vasi Sveče v galeriji Družine v Ljubljani in s predstavitvijo te zanimive koroške vasi v Rožu so se v ponedeljek začeli v Ljubljani 6. Koroški kulturni dnevi.
Njihov organizator je Društvo slovensko-avstrijskega prijateljstva. Prireditve bodo trajale do konca tedna. V torek je bil v Ljubljani pogovor o kulturni dediščini avstrijske Koroške in Slovenije kot osnovi za medkulturni dialog, v sredo pa se je dogajanje preselilo tudi v Kranj. V Glasbeni šoli je bil skupni koncert učencev Glasbene šole Kranj in Slovenske glasbene šole iz Celovca.
O pomenu Koroških kulturnih dni v Ljubljani in Kranju so govorili predsednik Društva slovensko-avstrijskega prijateljstva Peter Vencelj iz Kranja, ki je bil v preteklosti tudi državni sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu, predsednik Slovenske prosvetne zveze iz Celovca Janko Malle in državni sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu Zorko Pelikan. Janko Malle je ugotavljal, da se koroški Slovenci v slovenskem nacionalnem prostoru prepoznavajo predvsem s kulturo in se vprašal, ali so pri tem dovolj izvirni, prepričljivi in prodorni. Predvsem pogreša sistem kulturnega povezovanja Slovencev v Sloveniji in Slovencev v zamejstvu in upoštevanje posebnosti manjšinskega kulturnega delovanja v nacionalnem kulturnem programu, saj je kultura slovenskega naroda celovita. Državni sekretar Zorko Pelikan, ki je odprl letošnje koroške kulturne dneve, je ocenil, da je sedanji čas naklonjen manjšinam. Zgodovinski predsodki izginjajo, zato je več prostora in možnosti za dialog. Zamejstvo ponuja Slovencem in Sloveniji velike priložnosti, ne le v kulturi, ampak tudi na drugih področjih.
Dr. Janko Zerzer, predsednik Krščanske kulturne zveze iz Celovca, in dr. Tatjana Feinig, predsednica Slovenskega kulturnega društva Kočna iz Sveč, po nemško Suetschach, sta predstavila tradicionalne slikarske tedne v Svečah. Letos bodo na sporedu že 28. Svečani živijo z umetniki iz Avstrije, Italije in Slovenije. V živo opazujejo, kako nastajajo umetnine. Vsak udeleženec podari eno od v Svečah narejenih del domačemu društvu. Umetniki radi prihajajo v Sveče. Kličejo in sprašujejo, ali je morda prostor tudi zanje, saj jim je v Svečah vedno lepo.