Anja Kos (Foto: Tina Dokl)

Pasti sodobnih tehnologij

Anja Kos iz OŠ Medvode se je udeležila nacionalnega otroškega parlamenta. Sodelovala je v skupini, ki se je ukvarjala z vplivom sodobnih tehnologij na prosti čas mladih.

»Posvetili smo se predvsem internetu. Ugotovili smo, da je na njem preveč nasilja in vsebin, ki niso primerne za mladostnike. Prišli smo do ideje, da bi ponudniki interneta lahko uvedli posebne kode, s katerimi bi starši odklenili posamezne strani. Tudi televizija v poznih večernih urah predvaja vsebine, ki niso najbolj primerne za nas.«

Iz medvoške občine je na letošnjem nacionalnem otroškem parlamentu na temo Zabava in prosti čas mladih sodelovala osmošolka Anja Kos iz OŠ Medvode. Udeleženci so se razdelili v štiri skupine, ki so obravnavale posamezne podteme. Anja je sodelovala v skupini, ki se je ukvarjala s sodobno tehnologijo in njenim vplivom na prosti čas mladih.

Do kakšnih ugotovitev je prišla vaša skupina, ki je obravnavala vpliv sodobne tehnologije na prosti čas mladih?

»Posvetili smo se predvsem internetu. Ugotovili smo, da je na njem preveč nasilja in vsebin, ki niso primerne za mladostnike. Prišli smo do ideje, da bi ponudniki interneta lahko uvedli posebne kode, s katerimi bi starši odklenili posamezne strani. Tudi televizija v poznih večernih urah predvaja vsebine, ki niso najbolj primerne za nas. V tem primeru prav tako ne bi bila slaba uvedba kod za dostop, lahko pa bi v določenem terminu sploh prepovedali predvajanje takšnih vsebin. V Ameriki imajo na primer te stvari urejene tako, da od šeste ure zjutraj do desete ure zvečer ne smejo predvajati nasilja in drugih vsebin, ki so sporne za mladino. Ukvarjali smo se tudi z mobilnimi telefoni, a smo ugotovili, da ti ne predstavljajo večjih nevarnosti.«

 

Pa vendar poleg negativnih obstajajo tudi pozitivne strani sodobnih tehnologij ...

»Ja. Na nacionalnem parlamentu smo se ukvarjali predvsem z nevarnostmi sodobnih tehnologij, čeprav smo se vsi strinjali, da živimo v času, ko brez interneta ne gre. Zelo velikokrat ga potrebujemo za šolo, uporabljamo pa ga tudi v prostem času, fantje predvsem za igrice, dekleta pa so dosti v klepetalnicah.«

 

Mnogi mladi preveč prostega časa preživijo za računalnikom. Ste se v razpravi dotaknili tudi tega?

»Ja, iskali smo tudi krivce za to. Ugotovili smo, da starši premalokrat prepovejo te stvari in tako nekateri postanejo celo odvisni od računalnika.«

 

Se ti zdi, da imate mladi dovolj možnosti za aktivno in kakovostno preživljanje prostega časa?

»Ugotovili smo, da šole ponujajo premalo zabav za mlade. Nekateri gostje so sicer zatrjevali, da šole ponujajo pestro izbiro dejavnosti in da smo mi tisti, ki nismo zainteresirani zanje. Saj greš na kakšen krožek po pouku, ampak zabava ob vikendih ali na primer obisk kina je pa nekaj povsem drugega. Tudi kulturni in mladinski centri bi mogli organizirati več aktivnosti, delavnic, predvajati filme, prirejati zabave za osnovnošolce. Včasih so problem prevozi. V Ljubljani se sicer dogaja ogromno stvari, a je težko vzpostaviti povezave, poleg tega pa so avtobusi dragi.«

 

Katero temo ste izbrali za naslednji otroški parlament?

»Ljubezen in spolnost. Prihodnje leto se bomo torej pogovarjali o teh odnosih in razmerjih.«

 

Otroški parlament mladim omogoča izražanje njihovih mnenj. Se ti zdi, da so vaša stališča dovolj opažena?

»Malo premalo. Zdi se mi, da se naši predlogi kar porazgubijo, ko nam rečejo, da jih bodo posredovali naprej. A kljub temu imamo še vedno neki vpliv in lahko izrazimo svoje mnenje.«

 

Tokrat si bila prvič v državnem zboru. Kako je bilo?

»Že na samem začetku sem bila presenečena, saj si sploh nisem predstavljala, da bomo v veliki glavni dvorani, pač pa sem mislila, da bomo v nekem manjšem prostoru. Pregledali so nas tudi varnostniki. Dvorana je v resnici nekoliko manjša, kot je videti na televiziji, a še vedno izjemno veličastna, s posebnimi oblazinjenimi sedeži, na posameznih mestih so napisana imena poslancev ... Sama sem sedela na mestu Franca Žnideršiča.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 14. julij 2021 / 07:43

Nagelj, simbol gorenjske dediščine, se spet vrača

Letos je minilo dvajset let, odkar pri Gorenjski turistični zvezi poteka projekt Vrnimo gorenjski nagelj na okna in balkone. Obletnico so v juniju zaznamovali tudi s posebno publikacijo o nageljnih.

Objavljeno na isti dan


Naklo / torek, 26. december 2017 / 21:49

Piše knjigo o Francu Pircu

Kulturno društvo Tabor Podbrezje je v Pirčevem domu na Taboru pred kratkim gostilo že petnajste Pirčeve dneve. Osrednji gost je bil Bogo Brvar, ki o Pircu piše knjigo.

Kamnik / torek, 26. december 2017 / 21:49

Listi Marjana Šarca mnenje s pridržkom

Kamnik – Računsko sodišče je revidiralo poslovanje stranke Lista Marjana Šarca za leto 2016 in izdalo mnenje s pridržkom. V njem ugotavljajo, da je stranka v vseh pomembnih pogledih poslovala v skl...

GG Plus / torek, 26. december 2017 / 21:48

Iz zaupnih zapisov Lojzeta Gostiše

Umetnostni zgodovinar dr. Lojze Gostiša, ki se je rodil leta 1923 v Žireh, je v svojem 95. letu izdal drobno, a dragoceno knjigo. V njej beleži svoja srečanja z mnogimi znamenitimi Slovenci, tudi podr...

Naklo / torek, 26. december 2017 / 16:18

O nadzorih poročala kar občinska uprava

Naklo – Občinski svetniki so se na decembrski seji seznanili s poročilom nadzornega odbora (NO), ki je letos dokončal štiri nadzore. Nadzorniki niso ugotovili nepravilnosti in so zato vsem štirim p...

GG Plus / torek, 26. december 2017 / 16:17

Zmoreta tudi s cerebralno paralizo

Zakonca Ana in Andrej Mrak imata oba cerebralno paralizo, a kljub temu živita samostojno življenje. Ustvarila sta si družino, hodita v službo, napisala sta vsak svojo knjigo, Andrej je tudi zelo inova...