Lani uspešno črpanje evrov
V letu 2007 je Gorenjska iz slovenske malhe evropskih skladov načrpala skoraj devet odstotkov ali dobrih 34 milijonov evrov. Bo letos še bolje?
Kranj – »Če bomo še bolje organizirani in pridobili jasne usmeritve z nacionalne ravni, kako črpati denar pri velikih strateških projektih, bo še bolje,« izvajanje regionalnega razvojnega programa v letu 2007 in načrte v prihodnje razlaga Edita Granatir Lapuh iz Regionalne razvojne agencije Gorenjske. Regija je v razvojnem programu do leta 2013 načrtovala ogromno razvojnih potreb, denarja pa ni na pretek, zato Lapuhova meni, da »bomo morali biti Gorenjci zelo agresivni in organizirani, saj bomo s skupnimi močmi boljši in lažje odpirali vrata.«
Lani je Gorenjski glede na majhno število razpisov, ki jih je objavila vlada, uspelo pridobiti lepo vsoto evrov – dobrih 34 milijonov oziroma skoraj devet odstotkov. Največ denarja je Gorenjska pridobila za turizem (19 milijonov evrov), sledi trajnostni razvoj (8,1), tehnološki razvoj, podjetništvo in inovativnost (7,4) in najmanj za talente in toleranco (3,3 milijona). Regionalni razvojni svet Gorenjske, ki ga vodi Janez Benčina, ocenjuje, da je regija delovala v skladu s cilji, še bolj pomembno pa bo črpanje v prihodnje. Letos bo vlada objavila prek sto razpisov v vrednosti od 600 do 700 milijonov evrov. Sestava razvojnega sveta se je nekoliko spremenila, saj odbor za gospodarstvo odslej vodi Vasilij Prešern, človeške vire Smilja Slavec Vončina in okolje in prostor Zmago Skobir.
Glavni ekonomski kazalci kažejo dvojno sliko gorenjskega razvoja. Bruto družbeni proizvod se je lani, glede na leto 2005, celo zmanjšal, hkrati pa je Gorenjska že ujela cilj, ki so ga določili za leto 2013 pri brezposelnosti in pri kakovosti (čistosti) Save. Spodbuden je tudi podatek, da se je lani število novoustanovljenih podjetij podvojilo, glede na leto prej, da se je dodana vrednost na zaposlenega povečala za tisoč evrov, da je na Gorenjskem vse več turistov in nočitev, da je vse več visoko izobraženih … Kljub vsemu je do zastavljenih ciljev v letu 2013 še daleč, trend črpanja denarja in ekonomski kazalniki (z izjemo BDP) pa le kažejo pozitivno usmeritev.