Po trnu kakat
Črni trn (Prunus spinosa) nas ne bo gnal le na vodo, pač pa tudi na blato in povrhu vsega še očistil kri strupov. Tako bomo že na začetku pomladi temeljito očiščeni in pri močeh.
To čislano odvajalo je dobrodejno zlasti pri kroničnih zaprtjih otrok, ostarelih in onemoglih. Ko na videz zelo nevaren grm, naježen z bodicami, zgodaj spomladi odpre svoje snežno bele cvetove, je to prelep prizor za oči. Človek bi ga samo gledal in gledal. A nekaj teh cvetov lahko, še preden se čisto razcvetijo, tudi utrga in iz njih skuha zdravilen čaj. Prej jih seveda na hitro posuši, da ne porjavijo, in jih hrani v dobro zaprtih posodah. Jeseni nabere še nekaj modrih plodov. A šele potem, ko so bili nekajkrat izpostavljeni slani in so izgubili svoj trpek okus. Če želi, jih posuši in pozimi dodaja čajnim mešanicam. Navadno pa iz njih pripravi marmelado ali sok, ki spodbudita tek pri otrocih.
Priljubljen že med koliščarji
Bogova slivica, ararnula, oparnica, divja slivica, črnob, trnika, grmulja, drnula, trnjolca, oparenca, dlog je le nekaj poljudnih imen za to zelo staro zdravilno rastlino. Črni trn so uporabljali že koliščarji, tako za prehrano kot za zdravilo. O njegovih zdravilnih učinkih so bili seznanjeni tudi v antiki. Srednjeveški človek si je z njim lajšal nespečnost, urejal prebavo in krepil želodec. Njegov sloves je še utrdil Sebastian Kneipp, ki je pitje čaja iz črnega trna svetoval ob vsaki priložnosti.
Cvetovi ali plodovi
Cvetovi delujejo diuretično, blago odvajalno, čistijo kri in tako iz telesa poženejo strupe. Ljudsko zdravilstvo jih že od nekdaj uporablja pri trdovratnih zaprtjih. Sproščajo želodčne in črevesne krče in blažijo bolečine. Obnesejo se pri kašlju, pljučnih boleznih in pri belem toku. Odpravljajo kožne izpuščaje in zdravijo nečisto kožo. Zelo učinkoviti so pri mozoljih in aknah, ki grenijo življenje najstnikov. Plodovi, ki jih je moč predelati v okusen gost sok ali marmelado ali jih zgolj skuhati v čaju, pospešujejo prebavo. Dobrodejni so predvsem za otroke, ostarele in onemogle, ki jih muči kronično zaprtje. Povečujejo tudi tek, pomagajo pri vnetju grla in pri težavah z mehurjem. Z njimi se poživimo in preženemo utrujenost, tudi spomladansko.
Zdravilni pripravki
Osnovni način priprave za cvetove črnega trna je poparek: dve žlički posušenih cvetov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo pokrito stati deset minut, nato precedimo. Pijemo zjutraj in zvečer po eno skodelico čaja. Pri plodovih je način priprave malce drugačen: suhe plodove šest ur namakamo v hladni vodi, nato pa segrejemo do vretja in pustimo stati še deset minut. Pijemo po tri skodelice čaja na dan. Sirup navadno pripravljamo iz plodov, ljudsko zdravilstvo pa čisla tudi sirup iz cvetov: v vodo vsujemo štiri pesti cvetov in pustimo, da malo povre. Pripravek nato pretlačimo skozi gazo ali gosto sito, dodamo enak del sladkorja in ponovno zakuhamo in natočimo v steklenice. Sirup deluje blago odvajalno in ga toplo priporočajo otrokom pri zaprtju ali nerednem iztrebljanju. Krepi tudi želodec in odpravlja ustne razjede, afte.