
Radioaktivni odpadki jih skrbijo
Prebivalci iz okolice nekdanjega Rudnika urana Žirovski Vrh niso navdušeni nad predlogom, da bi na odlagališče Jazbec pripeljali več kot 40 sodov z radioaktivnimi odpadki.
Todraž – Sredi lanskega leta je župan Občine Gorenja vas-Poljane prejel anonimno pismo z obvestilom o nameri za dovoz radioaktivnih odpadkov v nekdanji Rudnik urana Žirovski Vrh. Od uprave je želel pojasnilo. Reakcija odgovornih oseb je dala slutiti, da se nekaj res dogaja, je pojasnil Milan Čadež na torkovem zboru krajanov. Udeležilo se ga je 62 prebivalcev naselij Dolenja in Gorenja Dobrava, Dobravšce, Bačne, Todraž ter Žirovski Vrh Sv. Urbana.
Rudniško jamo, kjer so leta 1992 prenehali kopati uranovo rudo, so zaprli in začeli sanirati. Odlagališče jalovine Jazbec bo urejeno letos, Boršt pa do leta 2010. Takrat bo od 13 zaposlenih ostalo le pet delavcev. Ob zaprtju delovišč bodo še znižali sevanje v okolju, ki ga redno merijo. Zdravstvena študija je potrdila, da nekdanji delavci rudnika niso zboleli zaradi sevanja, slednje pa ne vpliva neposredno na prebivalce. Za rudnikom nameravajo pospraviti vse. K temu spada tudi 41 sodov z jedri vrtin in raznimi radioaktivnimi odpadki, ki jih hranijo v Institutu Jožef Stefan. Zaprosili so Upravo za jedrsko varnost, da jim dovoli odlaganje sodov na jalovišču Jazbec. O tem niso obveščali javnosti, kar želijo popraviti, je povedal domačinom Franc Avberšek, direktor Rudnika Žirovski Vrh. Andrej Stritar je pojasnil, da skuša uprava rešiti problem države. Najbolj primerno je, da radioaktivne odpadke odložijo na mesto izvora. Kot je dodal Bogdan Pucelj, so v institut pripeljali iz žirovskega rudnika rudo, razne materiale in naprave. Na Jazbec, kjer je že 1,9 milijona ton materiala, bi dodali le 6900 kilogramov snovi. Sode bi zložili v betonsko jamo in jih zalili z betonom. Vpliv dodatnih 950 MBq sevanja bi bil za prebivalce zanemarljiv.
To domnevo je z argumenti zavrnila zasebna svetovalka Hiacinta Klemenčič. Menila je, da sodi z radioaktivnimi odpadki ne spadajo na odlagališče jalovine Jazbec, ampak v bodoče državno skladišče teh odpadkov. Kritizirala je široko tolmačenje zakonodaje, ki dopušča vračanje vsega, kar posredno izvira iz rudnika. Obsodila je kršitev Arkuške konvencije, ker o nameri za selitev sodov niso obvestili javnosti. Skrb zaradi radioaktivnih odpadkov so izrazili tudi domačini. Matevž Markelj je priznal, da bi bolj verjel podatkom merilnih naprav kot besedam strokovnjakov. Spraševal je, ali bodo odlaganje nevarnih odpadkov še nadaljevali. Miloš Stanonik je ocenil, da bodo na kmetijah težko uspeli s turizmom v takem okolju, obenem pa podvomil o razvoju gospodarske cone v Todražu. Jana Setničar je dejala, da nekateri sami neuradno merijo sevanje, saj se bojijo posledic za ljudi. Njo je šokirala informacija krajana, da je umrlo zaradi raka več nekdanjih delavcev rudnika. Gre za netočne podatke, je nasprotoval Franc Avberšek. Povabil je domačine na ogled uradnih meritev sevanja in zagotovil, da brez njihovega soglasja ne bodo odložili sodov z radioaktivnimi odpadki na Jazbec. Vprašanje je le, kdaj bo zaradi zastoja pri delih končana sanacija nekdanjega rudnika pa kdo bo plačal večje stroške.