Tatjana Štular

Uči nas spoštovati drugačnost

Tatjana Štular iz Zgornjih Bitenj je dobila priznanje Zveze Sonček za sodelovanje pri načrtovanju in strokovnem izvajanju projekta Korak k sončku.

Kranj - Sonček - Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije letos praznuje 25-letnico delovanja. Osrednja prireditev je bila v petek v hotelu Mons v Ljubljani, na njej so podelili zlate znake in priznanja nekaterim izmed množice tistih, ki so zaslužni za uspehe Zveze Sonček v preteklem četrtletju. Med dobitniki priznanj je bila tudi Tatjana Štular iz Zgornjih Bitenj. S tem so se ji zahvalili za načrtovanje in za štirinajstletno strokovno izvajanje projekta Korak k sončku. »Imam sina Janeza s cerebralno paralizo, in ko je prestopil prag šole, so imeli njegovi sovrstniki veliko vprašanj, zakaj je drugačen. Z Marijo Božič iz Zveze Sonček sva začeli razmišljati, kako bi otrokom približali drugačnost. Tako je nastal projekt (v soavtorstvu z Zvezo Sonček) Korak k sončku, v katerem smo sledili ciljem, ki so aktualni še danes: spoznati, razumeti in spoštovati drugačnost. Najbolj primeren način, kako drugačnost predstaviti predšolskim in šolskim otrokom, se mi je zdela slikanica; za besedilo sem prosila Svetlano Makarovič, za ilustracije Marjana Mančka. Slikanica je dobila naslov Veveriček posebne sorte. Ko je bila še v rokopisu, sem jo prebrala otrokom tretjega razreda na Osnovni šoli (OŠ) Orehek, na kateri tudi učim, in odziv otrok je bil neverjeten. Spraševali so me: kje so ti otroci? Zakaj ne hodijo z nami v šolo?« je povedala Štularjeva.

Slavnostna predstavitev projekta Korak k sončku in slikanice je bila pred štirinajstimi leti na OŠ Orehek; veveriček je tudi v logotipu te šole. »Našo šolo so izbrali, da projekt promovira po drugih šolah. Že naslednje šolsko leto se je projektu pridružilo prek dvesto osnovnih šol. Sprememba zakonodaje iz leta 2000 pa je tudi uradno omogočila vključevanje otrok s posebnimi potrebami v redne osnovne šole. Če smo na začetku na temo drugačnosti največ delali za ozaveščanje otrok, se danes zavedamo, da je zelo pomembno tudi izobraževanje staršev in učiteljev,« je povedala Štularjeva in z žarom v očeh dodala, da njeni prvi »veverički« že končujejo študij. Ob deseti obletnici je projekt Korak k sončku dobil tudi podnaslov: Veveriček gre v šolo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 7. julij 2022 / 10:54

Z živo knjižnico razbijajo stereotipe

V Cerkljah so organizirali prvo t. i. živo knjižnico, s katerimi poskušajo razbijati stereotipe in napačne predstave. Bralci si namesto knjig »izposodijo« ljudi.

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

Večina županov za, civilna iniciativa proti

Večina navzočih gorenjskih županov in predstavnikov občin na sestanku Konzorcija CERO je soglašala z lokacijo za predelovalnico odpadkov na Polici-Exoterm. Civilna iniciativa je proti.

Radovljica / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

V Kropi jih čaka še veliko dela

Osemnajstega marca je minilo pol leta od vodne ujme. Kropa kaže danes že precej drugačno podobo, vendar pa občino in državo čaka pri obnovi še veliko dela.

Kranj / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

Za učinkovitejšo rabo energije

Občina si bo v prihodnje prizadevala za zmanjševanje rabe energije predvsem na področju javnih zgradb in stanovanj.

Kranj / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

Gasilska zveza usposobila nove gasilce

Kranj - Prostovoljni gasilci morajo biti v skladu z zakonom o gasilstvu usposobljeni za opravljanje operativnih nalog gašenja in reševanja v primeru požarov, elementarnih in drug...

Radovljica / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

Prenovili zadružno stavbo

Kmetijsko gozdarska zadruga Sava je v Lescah prenovila zadružno stavbo.