Do kuhinje po naših željah

Včasih je veljalo, da je kuhinja namenjena izključno pripravi hrane, danes pa je kuhinja postala središče življenja družine. Tudi zato je oprema povsem drugačna.

A še vedno velja, da je kuhinjsko pohištvo in ostala oprema podrejena osnovnemu namenu – pripravi hrane. Ne le to, temu se podreja celotno načrtovanje kuhinje. Prav zato je prostor za kuhinjo eden najtežje načrtovanih, še posebej, če vmes poseže izkušena gospodinja. Morebitne napake pri načrtovanju bodo dnevno vplivale na slabo počutje.

Kateri prostor je najprimernejši za pripravo hrane? Premajhen prostor pomeni tudi, da vsega, kar potrebujemo pri pripravi hrane, ne bomo imeli pri roki in bo potrebno napraviti tudi množico nepotrebnih korakov. Najboljše je, če imamo večji prostor namenjen kuhinji, sosednji, manjši prostor pa za pripravo hrane. Ne pozabimo tudi na jedilnico. Če je prostor za jedilnico ločen od prostora za pripravo hrane in je hkrati dovolj velik, lahko v njem hranimo vse, česar ne potrebujemo vsak dan.

Navkljub vsemu povedanemu pa je najpomembnejše, da sami za svojo družino ugotovimo, kaj v kuhinji nujno potrebujemo in česa ne. Če je primarna dejavnost priprava hrane, potem naj v njej ne bo prostora za kaj drugega, razen seveda, kot smo omenili v uvodu, ob veliki mizi prostor za druženje, tudi igro z najmlajšimi. Če prostora v stanovanju ali hiši ni veliko, ali pa nam tako narekuje življenje (na primer varovanje otrok), si lahko v kuhinji uredimo tudi pralnico, likalnico in podobno. Šele na podlagi vseh izraženih želja se odločimo za pohištvo in gospodinjske stroje. Vse izrišemo na papir in pregledamo, ali so racionalno postavljeni. Najbolje je, da se tega ne lotimo in rešimo zgolj v enem večeru, ampak temeljito premislimo. Kuhinjski elementi morajo biti razporejeni tako, da med pripravo hrane ne bi opravili preveč gibov in premikov v prostoru.

Dostop mora biti enostaven. Nekatere kuhinje imajo v področju kuhinjskega korita in odcejalnika posebno odprtino, skozi katero mečemo odpadke v ustrezno posodo. Odzračevanje napravimo nad kuhinjskim štedilnikom, kjer namestimo kuhinjsko napo. Napa mora imeti odvod zraka v zračnik ali pa preko stene na zunanjo stran. Nape, ki filtrirajo zrak, niso primerne. Če nape ne moremo namestiti, potem na okno vgradimo odzračevalni ventilator, da se ne bodo po vsem stanovanju širile kuhinjske vonjave.

Ko razmestimo vse kuhinjske elemente in drugo pohištvo, se odločimo za stil kuhinje. Ponudba na trgu je velika in težko se zgodi, da ne bi našli ustrezne kuhinje. Če pa le pride do tega, se lahko obrnemo na proizvajalce, ki izdelajo kuhinjske elemente po meri. Da dobimo idejo, pregledujemo revije, ki so namenjene oblikovanju doma. V kuhinji je nekaj ravnih in ploskih površin. Največja takšna površina so tla. Katero oblogo izbrati? To bo povsem vaša odločitev, v zadnjih letih je izredno modna keramika, saj jo je lahko čistiti, v nekaterih primerih se lahko vgradi tudi talno gretje. Nekateri priporočajo tudi pluto, saj je mehka za hojo in jo je lahko čistiti. V preteklosti je bil izredno popularen linolej, ki ga poznamo v različnih vzorcih in lahko popestri kuhinjo. Les je izredno zahteven in ga je težko čistiti.

Pri načrtovanju omar, v katerih shranjujemo različne stvari, moramo upoštevati njihovo uporabo. Nizko in visoko nameščene omare so namenjene stvarem, ki jih ne uporabljamo ravno vsak dan, medtem ko na mesta in v omare na višini oči namestimo tiste stvari, ki jih uporabljamo vsakodnevno. Neposredno pod stropom lahko napravimo police, na katere postavimo tiste predmete, ki jih ne potrebujemo pogosto, obenem pa so dekorativnega značaja. Svetila morajo biti nameščena tako, da je na delovni površini dovolj svetlobe in ne nastajajo sence. Torej, močno stropno svetilko, nad delovno površino in napo pa še dodatne luči. Tudi v jedilnici naj bo primerna svetilka, ki pa mora biti toliko visoko (nizko), da nam pri jedi ne sveti v oči.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 26. december 2018 / 17:55

Večina gradenj ni ustrezno označenih in ograjenih

Kranj – Gradbena inšpekcija inšpektorata za okolje in prostor je med marcem in oktobrom letos v usklajeni akciji preverjala, ali investitorji in izvajalci del izpolnjujejo obveznosti, ki jih morajo...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / ponedeljek, 8. februar 2021 / 00:59

Uravnotežili so letošnji proračun

V občini Šenčur, kjer sprejemajo dveletni proračun, so na januarski seji potrdili rebalans proračuna za leto 2021.

Slovenija / ponedeljek, 8. februar 2021 / 00:58

Praznični spomin na Messnerja

Nadležna in zahrbtna epidemija vpliva na kulturno življenje. Zaradi nje bo tudi letošnje praznovanje 8. februarja, slovenskega kulturnega praznika, drugačno, kot je bilo v preteklosti. Večinoma bo...

Kultura / ponedeljek, 8. februar 2021 / 00:52

Televizijska Prešernova proslava zaznamovana z motom Up budi!

Na predvečer državnega praznika Prešernovega dne se tradicionalno zbere kulturna srenja in se pokloni nagrajenim kolegom. Zaradi epidemije je letos dogodek nadomestil televizijski format, zaznamovan z...

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 8. februar 2021 / 00:30

Nova brv za večjo varnost pešcev

Za novo Fortunovo brv v Gorenji vasi, ki so jo postavili sredi lanskega decembra, so pred dnevi dobili tudi uporabno dovoljenje.

Šport / ponedeljek, 8. februar 2021 / 00:26

Pokljuka v času prvenstva zaprta za obiskovalce

Rudno polje – Naslednji teden se na Pokljuki začenja svetovno prvenstvo v biatlonu, kar prinaša spremembe tudi za siceršnje obiskovalce Pokljuke. S petkom je organizator zaprl vse tekaške proge na...