Tatovi so vse drznejši
Na Gorenjskem so lani policisti obravnavali za malenkost manj kaznivih dejanj kot v letu 2006, povečalo pa se je število drznih tatvin. Več je bilo tudi kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in izsiljevanj. V prometnih nesrečah je umrlo kar deset ljudi več kot predlani.
Kranj – Gorenjskim policistom je lani uspelo zajeziti število kaznivih dejanj, kljub ugodnim statističnim podatkom pa negativno izstopa premoženjska kriminaliteta, še posebej tatvine in tatvine motornih vozil, ugotavlja direktor Policijske uprave Kranj (PU Kranj) Jože Mencin v letnem poročilu za 2007. Policija tudi zaznava, da so storilci vse bolj predrzni in inovativni ter se prej dobro pripravijo na izvršitev vlomnih in drugih tatvin.
Lani je PU Kranj obravnavala 4.600 kaznivih dejanj oziroma slabe tri odstotke manj kot v letu 2006, državnemu tožilstvu pa je poslala 4.302 (leto prej 4.042) kazenskih ovadb. Skupaj so policisti ovadili 1.272 (1.143) oseb, med njimi desetino mladoletnikov. Ti v zadnjem obdobju postajajo vse bolj nasilni in se vse pogosteje pečajo s prepovedanimi drogami. Preiskali so 2.377 oziroma dobro polovico vseh kaznivih dejanj.
Na Gorenjskem se je lani opazno povečalo število kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, ki so jih lani obravnavali kar štirideset, leto prej pa petnajst. Policisti so tako obravnavali osem posilstev oziroma poskusov posilstev (predlani nobenega) in trinajst primerov spolnega nasilja (predlani enega). Obravnavali so tudi več kaznivih dejanj izsiljevanj, pri tem pa ugotovili, da se nasilje nad žrtvami stopnjuje. Naročniki izsiljevanj so po ugotovitvah policistov ponavadi Slovenci, izvrševalci pa tujci. Problematika droge je na Gorenjskem po mnenju policije še vedno žgoča, čeprav so obravnavali za več kot polovico manj kaznivih dejanj kot leto poprej. Lani so zaradi predoziranja umrle tri osebe.
Spremenjena zakonodaja na področju prekrškov je policijo dodatno obremenila, zato so lani gorenjski policisti v primerjavi z letom 2006 izdali za 92 odstotkov več plačilnih nalogov in 42 odstotkov več odločb v hitrem postopku, po drugi strani pa vložili za 82 odstotkov manj obdolžilnih predlogov. Lani so sicer obravnavali 3.984 kršitev predpisov o javnem redu, kar je za 11,5 odstotka več kot predlani.
Prometna problematika se je lani poslabšala, saj so policisti obravnavali za 7,5 odstotka več cestno prometnih prekrškov, pri čemer se je zgodilo za odstotek več prometnih nesreč. Umrlo je 28 oseb (predlani 18), število hudo ranjenih se je znižalo s 129 na 108, lažje ranjenih pa z 847 na 746 oseb. Med smrtnimi žrtvami je bilo veliko pešcev in kolesarjev ter starejših od 65 let. Petina povzročiteljev nesreč s smrtnim izidom je bila vinjena, povprečna stopnja alkohola v prometnih nesrečah pa je bila 1,27 promila. »Slabe varnostne razmere smo poskušali omejiti s povečanjem obsega nadzora, ki je bil usmerjen in konkretiziran,« poroča Mencin.