Jesenice bodo kmalu fakultetno mesto
Na Visoki šoli za zdravstveno nego Jesenice pripravljajo več programov bolonjskega magisterija, s čimer bodo Jesenice postale fakultetno mesto.
Visoka šola za zdravstveno nego Jesenice, ki je zaživela lani jeseni, se uspešno uveljavlja in pridobiva ugled v slovenskem prostoru. To bi lahko sklepali iz predstavitve dosedanjega delovanja šole, ki jo je pripravila dekanica dr. Brigita Skela Savič na zadnji seji občinskega sveta. Vodstvo šole ima bogate in zanimive načrte za prihodnost, zastavili so si številne projekte in cilje, ki naj bi pripeljali do tega, da bodo Jesenice morda že jeseni postale fakultetno mesto.
Kot je dejala dr. Skela Savičeva, imajo na šoli 72 rednih in 56 izrednih študentov. Cilji šole so znanje, ustvarjalnost in iskanje odličnosti, želijo pa si postati uveljavljena šola v Sloveniji in Evropi. Med temami, ki jim v programu dajejo poseben poudarek, so aktualni zdravstveni problemi, kot so staranje, rak, paliativna oskrba, bolnišnične okužbe, komunikacija z bolnikom … Velik poudarek dajejo raziskovalni dejavnosti in mednarodnemu povezovanju s partnerskimi univerzami in šolami. Že za prihodnje šolsko leto razvijajo več programov bolonjskih magisterijev in z njihovo akreditacijo bodo izpolnili pogoje za preoblikovanje visoke šole v fakulteto. Kot ena redkih šol so se odločili tudi za pridobitev standarda kakovosti za prihodnost vzgoje in izobraževanja.
Med težavami, na katere je opozorila dr. Skela Savičeva, so finančni problemi, kajti ministrstvo ne pokriva vse dejavnosti, zato dodatne vire prihodka iščejo z organiziranjem seminarjem in prijavljanjem na različne razpise. Poleg tega na Jesenicah primanjkuje študentskih sob, prav tako študentje ne morejo kupiti in unovčiti bonov za prehrano. Dekanica je opozorila še na slab učni uspeh dijakov, ki pridejo na šolo, kar se je izkazalo na prvih izpitnih rokih, kjer so bili rezultati po njenih besedah porazni. Zato so se že povezali s Srednjo šolo Jesenice in se z ravnateljem pričeli pogovarjati, katere vsebine v programu srednja medicinska sestra bi bilo treba okrepiti, da bi se na visoko šolo vpisali dijaki z več znanja.
Sicer pa je v Sloveniji veliko pomanjkanje medicinskih sester in po dekaničinih besedah ima poklic veliko perspektivo, torej ni bojazni, da diplomanti ne bi dobili službe.