Bližje rešitvi gorenjskih odpadkov

Dogovor iz mediacije: odpadke na odlagališče v Tenetiše bodo vozili še do sredine prihodnjega leta, občina pa že pripravlja regijski center za ravnanje z odpadki zaprtega tipa na novi lokaciji v industrijski coni na Polici. Pogovor z županom Damijanom Pernetom.

Okoljevarstvena mediacija v zvezi z odlagališčem odpadkov v Tenetišah je zaključena. Se vam danes zdi, da je bil to primeren način iskanja rešitev, kompromis s civilno iniciativo Mlaka Tenetiše?

“To je bila prva okoljevarstvena mediacija v Sloveniji in se je izkazala kot primeren način reševanja komplesnih vprašanj, kot so komunalni odpadki. Ker je bil to prvi tak primer, morda mediacija ni potekala tako gladko, kot bi sicer. Mediacija je imela velik pomen v umiritvi situacije v javnosti, ob prisotnosti mediatorjev je bilo med nasprotnima stranema lažje vzpostaviti zaupanje, kot če bi pogovori potekali brez prisotnosti mediatorjev. Mediacija ni bila lahka, ker smo ob začetku postopka stali na popolnoma nasprotnih straneh. Zahteve civilne iniciative so bile zelo velike in na takšne občina ni mogla pristati.

To pa ni bila samo mediacija med civilno iniciativo in občino, še pomembnejši del so bili pogovori med občino in ministrstvom za okolje in prostor. Center za ravnanje z odpadki v Tenetišah, ki smo ga predlagali in ga je potrdil tudi CERO ter občani na referendumu (85 odstotkov jih je bilo za lokacijo Tenetiše), ni dobil podpore ministrstva. Odgovornost občine in mene kot župana in obenem predsednika CERO-ta je bila, da najdemo alternativno rešitev za odlaganje gorenjskih odpadkov, ki jo bo podprlo tudi ministrstvo. To je bil najbolj pomemben in ključen del mediacije.“

Kaj ste se dogovorili ob koncu mediacijskega postopka?

“Občina je krajanom Tenetiš in Mlake zagotovila, da regijskega centra na lokaciji v Tenetišah ne bo in da bomo skupaj s pristojnim ministrstvom poiskali novo rešitev. Krajani pa so prenehali z vsemi aktivnostmi oviranja odvažanja odpadkov na odlagališče, dokler bomo za to imeli okoljevarstveno dovoljenje.“

 

Občani sprašujejo, koliko je mediacija stala in kdo bo kril stroške?

“Pobuda za mediacijo je prišla z ministrstva za okolje in prostor, ki bo tudi v celoti pokrilo stroške mediacije. Končni znesek mi ni znan.“

 

Novo lokacijo za regijsko predelovalnico odpadkov ste našli v industrijski coni na Polici, kar je še vedno na območju Mestne občine Kranj. Kako ste prišli do te lokacije? Kdo vse je podprl ta predlog?

“Na MO Kranj je, da pripravi predlog, strokovna odločitev pa je izključno na strani ministrstva. V industrijski coni na Polici naj bi bil lociran objekt za predelavo odpadkov zaprtega tipa, ki ne bo imel škodljivih vplivov na okolje. Na tem območju je že prisotna industrijska dejavnost in tudi z novim objektom ne bomo slabšali kakovosti življenja ljudi v bližini. Cesta, ki vodi v industrijsko cono, je obnovljena in je v bližini avtoceste. Zaradi dovoza odpadkov pa se promet ne bo bistveno povečal. Predlog podpira tudi Zveza ekoloških gibanj Slovenije.“

 

Ali boste iskali soglasje pri najbližjih prebivalcih, ali to zaradi oddaljenosti prvih hiš ne bo potrebno?

“Z vsem tem bomo seznanili in informirali prebivalce, ki živijo na tem območju. Z nekaterimi smo že v kontaktu in glede na to, da gre dejansko le za industrijski objekt, zaenkrat ne zaznavamo večjih pomislekov.“

 

Kaj bo naslednji korak v zvezi z novo predlagano lokacijo?

“S to idejo bomo seznaniti in iskali soglasje v okviru CERO-ta, znotraj katerega bomo aktivnosti vodili naprej in začeli s pripravami projekta.”

 

V Tenetiše boste vozili odpadke še do sredine prihodnjega leta. Kam pa potem, če regijski center za ravnanje z odpadki še ne bo zgrajen?

“Problem delovanja deponij po celi Sloveniji bo morala reševati država, saj vemo, da v večjem delu Slovenije problem ravnanja z odpadki še ni rešen, dovoljenja za obratovanje obstoječih odlagališč pa se iztekajo. Težko ocenjujem, kako se bodo tega vprašanja lotili.

 

Na vsak način pa bodo z naše strani tekle aktivnosti, da bomo tak center čim prej usposobili za delovanje in da bomo Gorenjci ob pravem času rekli, da imamo to občutljivo vprašanje rešeno, da imamo usodo gorenjskih odpadkov trdno v svojih rokah in da nismo odvisni od koga drugega. Odvažanje in odlaganje odpadkov drugam bi namreč bistveno dvignilo cene.”

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 7. julij 2011 / 07:00

Rupar potrebuje novega odvetnika

Nekdanji tržiški župan Pavel Rupar se mora na sodišču znova zagovarjati zaradi domnevne zlorabe uradnega položaja. Sojenje prestavili, ker je prejšnji teden odpoklical dosedanjega odvetnika Franca Mat...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Mladi razveseljujemo starejše

Razvojna agencija Zgornje Gorenjske že drugo leto izvaja projekt Mladi razveseljujemo starejše.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Čaka jih obnova vaškega jedra

"Želimo, da bi jedro postalo prostor za prireditve in različne družabne dogodke," pravi predsednik KS Blejska Dobrava Igor Arh.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Daljinsko (radijsko) odčitavanje vodomerov

Voda postaja v zadnjih letih vedno bolj pomembna, tako za porabnike kot tudi za distributerje. Še pred kratkim se je poraba vode merila pavšalno, le večji obrati in porabniki so imeli vgrajene vo...

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Mojstrica vezenja

Kati Čušin se že več desetletij ukvarja z vezenjem in je za to umetnost navdušila tudi mnoge druge.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Ladislav Črnologar: Tri povesti

Ladislav Črnologar je že več kot dvajset let opazno prisoten v slovenskem literarnem prostoru. V zadnjem času je prejel tudi nekaj uglednih nagrad in priznanj za svoje literarno delo. Črnologar s...