Pošto želijo dobivati na dom
V vaseh Potok in Osojnik v občini Železniki si prizadevajo, da bi jim poštne pošiljke dostavljali na dom. Nekateri vaščani nameravajo vrniti ključe izpostavljenih predalčnikov in se tako odpovedati pošiljkam.
Potok – Pred dnevi nas je poklical bralec iz hribovite vasi Potok v občini Železniki, ki je povsem razočaran nad poštnimi storitvami. »Stanovalci treh hiš nad vasjo moramo pošiljke prevzemati v izpostavljenih predalčnikih, čeprav od njih nismo pretirano oddaljeni. Še najdlje stran – to je en kilometer – stoji moja kmetija. Nerazumljivo je, da nam Pošta Slovenije kljub sodobnemu voznemu parku ne more dostavljati pošiljk, saj do nas vodi asfaltirana in dobro vzdrževana cesta, po kateri se vozi kombi z otroki,« pravi bralec in dodaja, da se z istim problemom soočajo tudi v bližnjem Osojniku, kjer je pošta namestila predalčnika za šeststo metrov oddaljeni gospodinjstvi.
Še posebej ga zjezi, ko ga v predalčniku počaka obvestilo, da so mu poskušali vročiti priporočeno pošto. Na podlagi zakona o poštnih storitvah se namreč kot vročitev šteje tudi vročanje prek izpostavljenega predalčnika.Takrat mu ne preostane drugega, kot da se zapelje do trinajst kilometrov oddaljene pošte v Železnikih. »Počutimo se kot drugorazredni državljani. Pošte nam ne dostavljajo na dom, nemogoče se je priklopiti na širokopasovni internet. Saj smo vendarle v Evropi!« je razočaran bralec, ki namerava z nekaterimi sokrajani vrniti ključe predalčnikov in se tako odpovedati vsem poštnim pošiljkam.
Miran Čehovin, direktor kranjske enote Pošte Slovenije, je pojasnil, da v skladu z zakonom o poštnih storitvah pošiljke prek izpostavljenih predalčnikov vročajo v primerih, ko je stanovanje ali poslovni prostor uporabnika izven strnjenega naselja in hkrati oddaljen od vročevalčeve poti za več kot dvesto metrov. Dodal je, da se zavedajo problema vročanja pošiljk na ta način, ki je še posebej nepriročen za starejše, in si tako nenehno prizadevajo, da bi zmanjšali število izpostavljenih predalčnikov, ki jih najpogosteje nameščajo v razpršenih hribovitih naseljih. Ta čas jih je v Sloveniji 5.299, od tega 460 na Gorenjskem. »V primerjavi z letom 2005, ko je bilo na Gorenjskem 725 izpostavljenih predalčnikov, smo število zmanjšali za 36 odstotkov. Samo letos smo ukinili 66 predalčnikov, od tega osem na Pošti Železniki. Tudi na območju, kjer živi vaš bralec, tečejo aktivnosti prek Agencije za pošto in elektronsko komuniciranje. Sredi februarja so si ogledali stanje na terenu. Vračanje ključev predalčnikov tako v tem trenutku ni smiselno, saj v začetku tega meseca pričakujemo odločbo agencije. Na podlagi dosedanjih izkušenj ocenjujem, da je možna pozitivna rešitev,« je dodal Čehovin.