Slovenska pesem v Celovcu
Krščanska kulturna zveza je priredila v nedeljo v Domu glasbe v Celovcu prireditev Koroška poje, ki je največja pevska prireditev Slovencev na Koroškem.
»Vesel sem, da toliko pevk in pevcev sodeluje na naši prireditvi. Srečen sem, da je med njimi veliko mladih, kar kaže, da mladi radi pojejo, samo navdušiti jih je treba,« je povedal na nedeljski prireditvi Koroška poje v Domu glasbe v Celovcu Janko Zerzer, predsednik Krščanske kulturne zveze v Celovcu. Koroška poje je že nad 30 let največja pevska prireditev Slovencev na Koroškem, na katero povabijo tudi pevske in glasbene skupine iz Slovenije in Italije. Na nedeljski prireditvi so iz Koroške peli mešani pevski zbor Danica iz Št. Primoža in mladinski pevski zbor Slovenske gimnazije iz Celovca, ki ju vodi Stanko Polzer, moški pevski zbor Trta iz Žitare vasi pod vodstvom Pavlija Sterna, mešani pevski zbor Gallus iz Celovca pod vodstvom Jožka Kovačiča in igrali tamburaši iz Loč ob Baškem jezeru pod vodstvom Erike Wrolich. V goste pa so prišli pevke in pevci mešanega zbora Lojze Bratuž iz Gorice pod vodstvom Bogdana Kralja, mešani pevski zbor Rakovnik iz Ljubljane pod vodstvom Žige Godca ter godbeniki iz Idrije. Na klavir sta igrali Nataša Valant in Monika Thurner, na violino pa Nina Popotnik. Občinstvo je še posebej dolgo ploskalo svetovno znani mezzosopranistki Bernardi Fink Inzko, soprogi Valentina Inzka, avstrijskega veleposlanika v Ljubljani.
Nedeljska prireditev v polni koncertni dvorani v Celovcu je bila posvečena 100. obletnici rojstva Franceta Cigana, ki je bil rojen v Črenšovcih v Prekmurju, vendar je od leta 1945 naprej do smrti leta 1971 deloval med Slovenci na Koroškem. Čeprav je bil doktor teologije, je ustanavljal pevske zbore, godbo na pihala in orglarsko šolo, vzgajal mlade v dijaškem domu in je bil neverjetno delaven skladatelj in zbiratelj ljudskih pesmi. Na različne načine je sodeloval pri neverjetnih 1541 skladbah, ki jih je uredil njegov učenec, zbiralec njegove dediščine, glasbenik in zborovodja Jožko Kovačič. Pevci in glasbeniki so nedeljski koncert pod njegovim vodstvom sklenili s Ciganovo kantato Ustoličenje karantanskega kneza, prireditev pa sta povezovala njegova pranečaka Mirjam in Klemen Ban. »Pesem povezuje tiste, ki pojejo, s tistimi, ki jih poslušajo. Pesem povezuje narode, še posebej tiste njegove dele, ki živijo v zamejstvu in po svetu. Pesem je vez z domom. Če te vezi ni, je kot list, ki se je odtrgal od drevesa,« je bila ena od misli o pesmi, izrečena v nedeljo v Celovcu.