Obrambni ministri in trojka
Zadnja pomembna dogodka na Brdu: neformalno zasedanje obrambnih ministrov in trojka EU-Afganistan.
Brdo – Izteka se že drugi mesec slovenskega predsedovanja svetu EU. Mimo sta že dve neformalni ministrski zasedanji, Slovenija je gostila več strokovnih konferenc, posvetov in obiske visokih tujih delegacij. Zadnja pomembna dogodka sta bila konec minulega tedna neformalno srečanje evropskih obrambnih ministrov in srečanje trojke z Afganistanom.
Kot sta po srečanju povedala gostitelj, slovenski minister za obrambo Karl Erjavec, in visoki predstavnik EU za skupno obrambno in varnostno politiko Javier Solana, so ministri za obrambo Evropske unije veliko pozornosti namenili operacijam evropske varnostne in obrambne politike, predvsem operaciji Althea v Bosni in Hercegovini, pri čemer so se strinjali, da je treba misijo nadaljevati. Na podlagi realnih varnostnih ocen o razmerah v Bosni in Hercegovini ter regiji kot celoti, še posebej v povezavi s Kosovom, ki je tik pred tem srečanjem razglasilo neodvisnost, je treba ovrednotiti doseženi napredek, ki bo podlaga za odločitev o nadaljevanju oziroma končanju operacije. Uspešne priprave so omogočile začetek delovanja misije EULEX, ki zagotavlja varnost in stabilnost na Kosovu. Glede na varnostne razmere, bo poleg naloge misije ključnega pomena konstruktivno sodelovanje z Natom/KFOR, OZN in OVSE ter lokalnimi oblastmi, vendar z jasno opredeljeno delitvijo pristojnosti in načinom usklajevanja. Govorili so tudi o operacijah v Afriki. Razpravljali so o vojaških zmogljivostih in njihovem nadaljnjem razvoju. V katalogu napredka 2007 so navedeni primanjkljaji in presežki na področju vojaških zmogljivosti. Primanjkljaj je zlasti pri transportnih zračnih zmogljivostih. Treba je izboljšati vse mehanizme, ki so na voljo, za zagotovitev potrebnih sil za operacije EU. Govorili so o Evropski obrambni agenciji, ki je v kratkem času svojega obstoja napredovala na področju dolgoročnih strategij in pri njihovem izvajanju. Pri tem je pomembno, da načrt za razvoj zmogljivosti omogoča sodelovanje v okviru različnih skupnih projektov za povečanje interoperabilnosti, zmanjševanja stroškov držav članic in večjo usklajenost evropske obrambne industrije. Obrambni ministri so razpravljali o strateškem partnerstvu z drugimi varnostno-obrambnimi organizacijami, OZN, NATO in Afriško unijo.
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je hkrati na Brdu vodil srečanje trojke EU z Afganistanom. Namenjena je bila pregledu političnega in varnostnega položaja v Afganistanu, odnosom med EU in Afganistanom, oceni izvajanja Afganistanskega dogovora, boju proti narkotikom in obravnavi položaja v regiji.