Loški godalci v filharmoniji
Odličen koncert škofjeloškega orkestra v Slovenski filharmoniji. Obletnica smrti Edvarda Griega.
Nabito polna Kozinova velika dvorana Slovenske filharmonije, občinstvo je sedelo tudi za orkestrom na odru, med občinstvom pa predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Blaž Kavčič, prvi predsednik RS Milan Kučan s soprogo Štefko, škofjeloški župan Igor Draksler, predstavniki norveškega in finskega veleposlaništva, ravnatelji in učenci glasbenih šol …
V nedeljo, 10. februarja, smo tam poslušali mali in veliki godalni orkester Glasbene šole Škofja Loka pod vodstvom glasbenega učitelja in dirigenta Armina Seška. Armin Sešek je začel program z malim godalnim orkestrom, s katerim so najmlajši violinisti ob klavirski spremljavi že presenetljivo intonančno čisto odigrali Menuet št. 2 iz Glasbe za ognjemet G. F. Händla. V drugi skladbi »The Boom and Chick-chick« so v štirih skladbicah predstavili ne samo svojo muzikalnost in skrbno skupno igro, ampak tudi kar koreografsko izvedeni zadnji dve skladbici.
Veliki godalni orkester je svoj obširen program začel s skladbo Nemiri, ki jo je srbska skladateljica Dragana Jovanović posvetila prav temu orkestru in njegovemu dirigentu Arminu Sešku. To zanimivo glasbeno delo, ki naj bi poosebljalo »nemir« v glasbenem jeziku in »nemir« v strukturi, je pravzaprav sinonim za ustvarjalni nemir vsakega skladatelja, ko ustvari novo skladbo. Ta »nemir« so mladi škofjeloški umetniki zelo prepričljivo poustvarili.
Sledila je prva javna izvedba Concertina za flavto in godala skladatelja Petra Kopača. Domača flavtistka Ana Kavčič Pucihar je drugi stavek tega koncerta (Romanca-Quasi andante) že izvajala na tekmovanju mladih glasbenikov bivše Jugoslavije leta 1991, to pot ga je skupno z orkestrom izvedla v celoti. In ravno ta drugi stavek, ki je v priredbi za flavto in klavir bil izveden že v mnogih državah Evrope in ZDA, je za mene pomenil višek tega večera. V 1. in 3. stavku (Allegro vivace in Moderato) je skladatelj namenil solistki vrsto zelo hitrih in težkih sekvenc, ki so bile včasih namenjene sami sebi in so pretrgale (zlasti v 3. stavku) že začeto zelo zanimivo temo. Žal je orkester zvočno večkrat prekril solistko in njen sicer zelo lep ton, izenačen v vseh legah.
Mladi glasbeniki so s tretjo skladbo, Village Music (Vaška glasba) Charlesa Camillerija v Belgiji dobili posebno nagrado za najboljšo izvedbo obvezne skladbe in so jo v Filharmoniji izvedli že popolnoma suvereno. Z zadnjo skladbo, popularno Suito v starem stilu »Iz Holbergovih časov« norveškega skladatelja Edvarda Griega, so Škofjeločani počastili stoto obletnico smrti tega velikega evropskega skladatelja. Ne glede na to, da je že za rutiniran orkester nehvaležno izvajati to po vsem svetu znano skladbo, so jo mladi glasbeniki mladosti primerno že dokaj zrelo izvedli, pri tem so se pa zlasti izkazali violončelisti in prve violine na čelu s koncertno mojstrico Ano Dolžan. Navdušeno občinstvo je izsililo kar tri dodatke.