Snega dovolj, težav pa tudi
Drugače od drugih smučišč imajo na Soriški planini dovolj naravnega snega, se pa soočajo z drugimi težavami.
Soriška planina – »Če nisi prezahteven ali snob, je za slovenske razmere idealno,« je o smuki na Soriški planini v torek povedal Ivan Kolman z Lancovega. Na Soriško planino, kjer je vijuganje po belih strminah možno od 16. januarja, letos marsikoga pritegne tudi naravni sneg, o katerem na marsikaterem slovenskem smučišču lahko le sanjajo. »Sneg je super, cene dostopne, vreme čudovito. Res pa je, da je dvosedežnica stara in počasnejša od vlečnice,« je pristavil sogovornik. Kot smo izvedeli, obnovljena dvosedežnica, ki so jo namestili lani, pred kratkim teden občasno ni delovala. Lastnik smučišča Franc Golija je pojasnil, da so zaradi preobremenjenosti imeli težave z električno napetostjo, a so težavo že odpravili.
Smučarji so s smuko večinoma zadovoljni, moti pa jih slabša gostinska ponudba, saj marsikdo misli, da na Soriški planini obratuje le bife Kozolec, kar pa ni povsem točno. Golija je razložil, da je Brunarica zaradi lastninskih problemov res zaprta, a okrepčati se je možno tudi v bifeju Dolina, od novega leta naprej pa tudi v nekdaj zaprti Litostrojski koči.
Naj spomnimo, da je investitor KMS Company pred leti brez gradbenega dovoljenja prek starega objekta Litostrojske koče zgradil železobetonsko skeletno konstrukcijo za nov objekt. Gradbena inšpekcija mu je pred dobrimi tremi leti izdala odločbo o odstranitvi konstrukcije, a so ta rok kasneje podaljšali. Investitor že pridobiva projektno dokumentacijo, poleg tega pa je iz lokacijske informacije občine Železniki razvidno, da je rekonstrukcija obstoječega objekta za turistične namene dopustna, so pojasnili. Gostinska dejavnost za zdaj poteka v stari Litostrojski koči, saj imajo po zakonu stavbe, zgrajene pred 31. decembrom 1967, uporabno dovoljenje, v novem delu objekta pa bo gostinska dejavnost možna po pridobitvi gradbenega in uporabnega dovoljenja.
»Soriška planina ne bo nikoli veliko smučišče, ampak bo vedno prijetno družinsko smučišče,« razmišlja Golija in dodaja, da je razvoj smučišča odvisen predvsem od nočitvenih zmogljivosti. »Ker nimamo stacionarnih gostov, je med tednom obisk slab. So dnevi, ko pridejo le trije smučarji,« je dejal. Turistični razvoj po njegovem zavirajo tudi dolgotrajne obnove cest do smučišča.