Strankam denar iz proračuna
Politične stranke naj bi letos iz državnega proračuna dobile 2,8 milijona evrov. Razdelitev denarja državnemu zboru predlaga pristojni odbor.
Kranj - Po zakonu o političnih strankah je eden od virov financiranja tudi državni proračun. Pravico do tega denarja imajo politične stranke v primeru, da so na volitvah v državni zbor dobile najmanj odstotek glasov volivcev in so svoje kandidate kandidirale v najmanj treh četrtinah volilnih enot. Desetino denarja dobijo stranke v enakih deležih, 90 odstotkov pa glede na volilne izide. Stranke pridejo v parlament, če dobijo štiri odstotke glasov volivcev, torej so do sofinanciranja iz državnega proračuna upravičene tudi stranke, ki jim na volitvah ni uspel preboj v državni zbor.
Letos bodo političnim strankam razdelili 2,8 milijona evrov, denar jim pripada na podlagi izidov volitev leta 2004. Največji delež proračunskega denarja gre tako največji koalicijski stranki SDS, in sicer 66 tisoč evrov, drugi največji znesek dobi LDS (52 tisoč evrov), ki je bila po volitvah 2004 še najmočnejša opozicijska stranka, sedaj pa ni več. Sedaj najmočnejša opozicijska stranka SD bo zadnje leto pred volitvami prejela 24 tisoč evrov, NSi 22 tisočakov, SLS 17 tisočakov, SNS 16 tisoč, DeSUS pa 11 tisoč evrov. Tudi tri zunajparlamentarne stranke, ki so na volitvah dobile odstotek glasov, dobijo proračunski denar, in sicer Aktivna Slovenija (8900 evrov), Slovenija je naša (8100 evrov) in Stranka mladih Slovenije (6900 evrov).
Sicer pa stranke lahko financirajo tudi lokalne skupnosti. Slednje iz svojega proračuna financirajo stranke, glede na volilni izid volitev v občinski svet.