Meter dokumentov za projekt urejanja Sore
Projekt Urejanje porečja Sore je v sklepni fazi priprave dokumentov. Prvi del projekta za gradnjo kanalizacije in čistilnih naprav je že oddan, za področje preskrbe z vodo bo v kratkem.
Škofja Loka – »Rezultate razpisa pričakujemo v pol leta, nakar čaka občine še razpis za izbiro izvajalca in pridobitev služnostne pravice. Tako bi se gradbena dela lahko začela v letu 2009,« pripravo projekta Urejanje porečja Sore, s katerim bodo zagotovili kvalitetno pitno vodo in očistili odpadno vodo v štirih občinah na Škofjeloškem, opisuje Rok Šimenc, direktor Razvojne agencije Sora.
»Projekt v sodelovanju z občinami nastaja že več kot leto dni,« pravi Šimenc in pokaže na dober meter visoko naložene dokumente in na naše vprašanje o stroških priprave pove: »Priprava dokumentov za prijavo na razpis bo stala kak odstotek celotne investicije. To niti ni veliko, čeprav znesek v evrih pove, da gre za okoli pol milijona evrov.« Železnikarski župan Mihael Prevc zagotavlja, da bo denar v občinskem proračunu od leta 2009 do leta 2013. »V primeru uspeha na letošnjem razpisu bomo investicijo vključili v proračun, saj gre za zelo pomembno in veliko investicijo,« pravi Prevc, ki ni zadovoljen, da celoten projekt še ni oddan na razpis, saj so to sprva načrtovali konec leta 2007.
Projekt Urejanja porečja Sore je razdeljen na dva dela, za čiščenje voda (kanalizacijo) naj bi v prihodnjih letih skupno namenili dobrih 31 milijonov evrov, od tega naj bi jih 17 milijonov pridobili iz evropskega kohezijskega sklada, preostalo je na plečih občin. Za preskrbo z vodo bo šlo 38 milijonov evrov, občine pa bodo morale zagotoviti 15 milijonov. Za ta denar se bo zgradilo ali rekonstruiralo skoraj 26 kilometrov primarnega kanalizacijskega sistema, zgrajena bo ena nova čistilna naprava, štiri bodo obnovljene, z večjo kapaciteto. Zgrajeni bodo tudi vsi primarni vodovodi v vseh štirih občinah, točna dolžina pa še ni določena. Projekt mora biti fizično zaključen do konca leta 2013, vse obveznosti pa morajo biti poravnane do konca leta 2015.
Sekundarni vodi se bodo v obeh primerih lahko sofinancirali iz strukturnih skladov. Roka Šimenca smo še vprašali, ali se lahko zgodi, da projekt ne bi dobil zelene luči. »Seveda, vendar imamo prednost, da smo pohiteli z vlogo, ki prihajajo iz vse Slovenije, denarja pa ni na pretek. Naša vloga je tretja.« V teh dneh v občini Železniki izvajajo še en zahteven projekt, to je pridobivanje brezplačnih služnostnih pravic. »V prihodnjih dveh tednih načrtujemo sestanke v naseljih po občini, kjer bomo krajanom podali informacije, zakaj potrebujemo služnostno pravico. Ta je za izvedbo projekta ključna,« še pravi Prevc.