Pomoč mamicam pri dojenju
Lea Ahčin, glavna medicinska sestra v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj, je prejela certifikat mednarodnega svetovalca za pomoč pri dojenju.
Lea Ahčin, glavna medicinska sestra v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj, je lansko jesen uspešno opravila izpit, s katerim je prejela certifikat mednarodnega svetovalca za pomoč pri dojenju. »Izpit je namenjen zdravstvenim delavcem, ki svetujemo družinam z dojenčki; je praktično usmerjen, pokriva področje dojenja in laktacije. Izpit je na magistrski težavnostni stopnji, v Sloveniji ga enkrat na leto izvajajo v Mariboru,« je povedala Lea Ahčin. Mednarodno izpitno komisijo za svetovalce za laktacijo - The International Board of Lactation Consultant Examiners (IBLCE) so ustanovili leta 1985 z namenom zagotavljanja najvišjega standarda poklicnim svetovalcem doječih mater. Pooblaščeni svetovalci so medicinske sestre, babice ali zdravniki v porodnišnicah, enotah za intenzivno terapijo novorojenčkov ali pediatričnih oddelkih.
»Bolnišnica za porodništvo in ginekologijo Kranj je že leta 2001 prejela naziv Novorojenčkom prijazna porodnišnica, ki ga podeljuje Unicef. S tem smo se obvezali, da bomo uresničevali deset korakov k uspešnemu dojenju in da bomo mamicam pravilno predstavljali prednosti dojenja,« je povedala Ahčinova, a hkrati opozorila: »Po prejemu naziva Novorojenčkom prijazna porodnišnica smo se držali načela dojenja za vsako ceno. Velika večina mamic se res odloča za dojenje, a je vsem mamicam treba pustiti možnost izbire in spoštovati tudi odločitev, če se mamica iz kakršnegakoli razloga ne odloči za dojenje. Pri nas se zavedamo, da moramo biti najprej prijazni mamicam, saj smo le tako lahko prijazni tudi novorojenčkom. Le sproščena in spočita mamica lahko uspešno doji. Pomembno pri vsem tem je tudi, da mamica zaupa medicinski sestri, s katero sodeluje oziroma ji pomaga reševati težave.«
Matere vse pogosteje tudi izbirajo bolnišnice, v katerih jim nudijo strokovno pomoč pri dojenju svojih dojenčkov. »Vse mamice, ki že zapustijo bolnišnico, pa imajo težave z dojenjem, se za nasvet lahko obrnejo name, še najbolje po elektronski pošti na naslov lea.ahcin@bgp-kranj.si. Isto velja za nosečnice, ki jih zanima vse v zvezi z dojenjem. V kranjski porodnišnici se trudimo, da bi zaživela tudi Šola za dojenje, vendar je bilo za to doslej premalo zanimanja,« je še povedala Ahčinova.