Davor Vlahek

Prevzemna namera grozi razvoju Gorenjskega tiska

Lastniške spremembe v družbi Primož Trubar so že na sodišču, objavljena prevzemna namera pa hromi poslovanje Gorenjskega tiska.

Kranj – Kot vse kaže, na Gorenjskem ne bomo mogli brez vsakoletnih lastniških prerivanj, ki vsekakor vplivajo na ugled in predvsem poslovanje ciljnih družb. Lani se je skoraj vse leto zapletalo v škofjeloški Jelovici, konec januarja pa je izbruhnilo v kranjskem Primožu Trubarju, družbi pooblaščenki Gorenjskega tiska, ki je imela do 30. januarja 77 odstotkov delnic te družbe. O dogodkih, zlasti o presenetljivi prodaji celotnega lastniškega deleža družbe Primož Trubar v Gorenjskem tisku (razen ene same delnice), ki jo je opravil odstavljeni direktor Primoža Trubarja Edvard Jurjevec na dan, ko je bil razrešen, smo v zadnjih dveh številkah našega časopisa že poročali, tokrat pa smo podrobnosti želeli izvedeti od neposredno vpletenih.

Prodaja brez enega evra plačila

Novoimenovani direktor družbe Primož Trubar Davor Vlahek nam je tako opisal dogodke: »V sredo, 30. januarja je na seji med 16. uro in 16. uro in 30 minut nadzorni svet sklenil zamenjati direktorja družbe Primož Trubar, s čimer je bil gospod Jurjevec razrešen in o tem je bil že pred tem obveščen. Na sejo je bil vabljen, vendar je članom sveta sporočil, da ima na poti gumi defekt s prošnjo, da ga počakajo. Na sejo ga ni bilo. Takoj po seji sem ga poklical in se želel dogovoriti za primopredajo, vendar se o tem ni želel pogovarjati rekoč, da bo primopredaja po odločitvi sodišča, kar me je zelo presenetilo. Naslednji dan sem v računovodstvu želel dobiti podatke in izvedel za neke čudne kompenzacije, ki jih je prejšnji dan g. Jurjevec naročil. Po klicu na borzne hiše, kjer je imel Trubar svoje račune, sem izvedel, da so bile delnice Gorenjskega tiska prejšnji večer preknjižene. V eni od hiš v času med 16.30 ter 16.40 ter v drugi po 17. uri. Za te delnice, ki predstavljajo 77 odstotkov lastnine Gorenjskega tiska, Trubar ni dobil niti enega evra plačila, pač pa je bila sklenjena vrsta fiktivnih kompenzacij, pri čemer ima pogodbe o morebitnih dolgovih Trubarja do teh podjetij le g. Jurjevec. O tem smo obvestili tudi Policijo, ki je, kot že vemo, opravila hišno preiskavo pri g. Jurjevcu in še kje, in verjetno to dokumentacijo našla. Mi ocenjujemo (po cenah iz konsolidirane bilance konec 2007), da je bila družba Primož Trubar oškodovana za 31 milijonov evrov. Zakaj je bilo to storjeno brez sklepa nadzornega sveta, ne da bi bila obveščena skupščina, nam ni jasno.

Po teh ugotovitvah smo angažirali odvetnike in sprožili vse potrebne civilnopravne in kazenske postopke proti g. Jurjevcu in tudi kupcem, saj je evidentno, da so delovali usklajeno. Vse se začne in konča s Papirservisom, ki je nato v soboto, 2. februarja, objavil prevzemno namero. Sodišče je izdalo začasno odredbo o prepovedi razpolaganja, obremenjevanja in uresničevanja glasovalnih pravic iz vseh protipravno prenesenih delnic. Seveda si želimo, da se položaj čim prej razčisti in omogoči Gorenjskemu tisku nadaljnji razvoj. Znano je, da je v zadnjih letih ta zastal, poslovni rezultati upadali in prav letos smo si zadali ambiciozni načrt razvoja, cilje za rast. Po našem mnenju je situacija tako evidentna, da bi morala sodišča razsoditi, kot mi pričakujemo. Želimo zaščititi vse delničarje Primoža Trubarja in Gorenjski tisk kot nam ukradeno družbo.«

 

Neveljavna skupščina, nezakonit nadzorni svet

Ko nam je po večkratnih klicih uspelo dobiti Edvarda Jurjevca, nam je prijazno povedal, da dogodkov zaradi zaveze molčečnosti ne more komentirati. Dajal nam je, da lahko pričakujemo obvestilo za javnost Odvetniške pisarne Čeferin, ki pa ga nismo dobili. Namesto tega smo prejeli sporočilo za medije iz Papirservisa z naslovom Neresnične izjave glede prodaje delnic Gorenjskega tiska d. d. V sporočilu poudarjajo, da je Edvard Jurjevec delnice prodal pred razrešitvijo. Sklep o razrešitvi Edvarda Jurjevca s položaja direktorja pa so sprejele osebe, ki so bile nezakonito imenovane za člane nadzornega sveta družbe Primož Trubar na neveljavni skupščini dne 28. januarja, ki so jo samovoljno izvedli samo predstavniki treh delničarjev, povezanih z družbo Mohar Satler Investicije, d. d. Zaradi protipravnih ravnanj je bila zoper družbo Mohar Satler Investicije in zoper Matjaža Satlerja vložena kazenska ovadba. V zvezi s tem je Edvard Jurjevec vložil tožbo na ugotovitev ničnosti skupščine skupaj s predlogom za izdajo začasne odredbe. Sodišče po preteku sedmih dni o začasni odredbi Jurjevca še ni odločilo, o predlogu za izdajo začasne odredbe, ki jo je predlagala družba Mohar Satler Investicije, pa je odločilo že v nekaj urah. Zato bo predlagana oprava ustreznega nadzora nad vsemi uradnimi osebami in osebami z javnimi pooblastili, ki sodelujejo v tem postopku, saj je očitno, da vpletenim ni zagotovljeno enako sodno varstvo. Dodajajo, da s prodajo delnic družba Primož Trubar ni bila oškodovana, saj je bila prodaja izvedena nad aktualno borzno ceno, prav tako pa je bila kupnina plačana na dan podpisa pogodbe. Zaradi neresničnih in skrajno žaljivih izjav v javnosti Davorja Vlahka pa bodo zoper njega vložili kazensko ovadbo, zaradi posega v čast in dobro ime družbe Papirservis pa bo družba zoper njega vložila tudi odškodninsko tožbo.

Zakonitost bo presojalo sodišče

Poklicali smo tudi Kristino Kobal, nekdanjo predsednico uprave in direktorico Gorenjskega tiska in solastnico v družbi Primož Trubar, ki je bila v javnosti označena kot oseba v ozadju omenjenih dogodkov. Tudi ona teh dogodkov ni želela komentirati, potrdila pa je, da je tudi ona vložila tožbo za ničnost preklicane, nato pa brez vednosti izpeljane skupščine delničarjev.

Nezaslišano ravnanje v pravni državi

In kako vse to vpliva na poslovanje Gorenjskega tiska, torej ciljne družbe, za katero je bila po sporni prodaji delnic objavljena prevzemna namera. Novi direktor Aleksander Troha nam je dejal: »Ocenjujem, da je v zadnjih letih razvoj Gorenjskega tiska zastal, saj se je premalo vlagalo v kader, razvoj poslovanja in v osnovno dejavnost. To kažejo tudi poslovni kazalci, ki so bili v zadnjih letih negativni, čeprav je panoga rasla pozitivno. Moj osnovni namen je bil, da z združitvijo Gorenjskega tiska in EGP Škofja Loka dosežemo povečanje poslovanja in boljše rezultate v osnovni dejavnosti. Mislim, da smo v tej smeri pripravili vse potrebno, sprejeli poslovni načrt za letos in kako se organizirati za njegovo uresničitev. Razmere na trgu kartonaže so ugodne in dela je dovolj, solidno je tudi na področju knjig, v januarju smo imeli le nekoliko manj dela na področju propagande, kar je za ta mesec tudi značilno. Januarski načrt Gorenjskega tiska in EGP skupaj smo uresničili 98-odstotno.

Kot strela iz jasnega nas je zadela novica o presenetljivih lastniških spremembah, pri čemer sem kot direktor družbe dolžan zaščititi interese lastnikov, drobnih delničarjev in ne nazadnje zaposlenih. Smo v izredno nehvaležni situaciji, ko imamo na eni strani sprejete plane, začete in tudi že povsem pripravljene dogovore tik pred podpisom pogodb, na drugi strani pa omejitev, ki dovoljuje delo uprave le v okviru tekočega poslovanja. Meja ni natančno določena in tvegamo, da nas prevzemniki tožijo za njeno prekoračitev ali pa delničarji za neizpolnjevanje sprejetega plana. Uprava in svet delavcev sta enotna, da moramo profesionalno, kakovostno in fleksibilno izpolnjevati obljube poslovnim partnerjem. Zaposlenih ne zanima, kdo je lastnik, pač pa, ali bodo jutri še imeli delo in zanj prejeli primerno plačilo.

 

To, kar se je zgodilo, ko nekdo razpolaga z več kot tremi četrtinami družbe, pri čemer nihče ne ve kako, zakaj, po kakšni ceni in brez dokumentacije, je neverjetno in nezaslišano. V urejeni pravni državi se kaj takega ne bi smelo zgoditi.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 6. julij 2017 / 18:55

Škofic za medaljo prepočasen

Športni plezalec Domen Škofic je na evropskem prvenstvu v težavnosti osvojil peto mesto in najbolj občutil novo pravilo o skrajšanem času plezanja.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Štruklji

Štruklji so zelo znana slovenska specialiteta in verjetno najstarejša slovenska jed, saj omenja pehtranove štruklje neka stara kuharska knjiga, ki je leta 1589 izšla v Gradcu, kjer je tedaj živelo vel...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Karmen se radi spominjajo

Škofjeloški šahovski turnir v spomin na mlado šahovsko velemojstrico Karmen Orel je z udeležbo blizu dvesto šahistov postal pravi praznik slovenskega šaha.

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Našim tri zmage in tretje mesto

Garmisch- Parternkirchen - Drugo letošnje tekmovanje v paraskiju za točke evropskega pokala v nemškem Oberammergau je minilo v znamenju slovenskih padalcev, ki so še enkrat potrd...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Anže Šetina naš najboljši v Innsbrucku

Kranj - Konec minulega tedna je v avstrijskem Innsbrucku potekalo svetovno mladinsko prvenstvo v bobu in skeletonu, na njem pa so prvič nastopili tudi slovenski reprezentanti. Pr...

Kronika / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Sto ljudi iskalo otroke, ki so sami šli v Ljubljano

Trije otroci iz Srednjih Bitenj so včeraj pošteno prestrašili svoje starše. Ne da bi komu povedali, so se z avtobusom odpeljali k teti v Ljubljano in tako doma povzročili obsežno iskalno akcijo.