Kapre
Kapre so še ne odprti cvetni popki sredozemskega plazečega se grmiča, ki ga uspešno gojijo tudi drugod s podobnim podnebjem.
Najbolj cenjene kapre prihajajo z juga Francije in so tem bolj cenjene, kolikor bolj drobne so. Kapre so sveže neužitne in užitne postanejo šele potem, ko jih pustijo en do dva dneva veneti in ko jih potem še vložijo v kis, slanico ali v suho sol. Najboljše kapre vedno vložijo v suho sol, saj tako najbolje ohranijo svoj videz in predvsem okus. Kupimo jih lahko v vsaki bolje založeni trgovini, vsaj kar se tiče vloženih v kis ali slanico, medtem ko se je potrebno za tiste v soli malce bolj potruditi in poiskati kako specializirano trgovinico. Tako ali drugače konzervirane kapre ostanejo uporabne dolgo časa, vendar morajo biti ves čas v isti slanici, soli ali kisu, ne smemo je niti menjavati niti dodajati. Jih je pa tako ali drugače konzervirane potrebno pred uporabo sprati pod tekočo vodo in dobro ožeti, najbolje pa jih je dodajati jedem proti koncu kuhanja, ker drugače za njimi ostane le še grenak priokus. Največkrat jih uporabljamo za takšne ali drugačne omake, ki jih postrežemo k ribam, jagnjetini, perutnini in k testeninam, jih potresemo na solate in pice ter z njimi začinjamo namaze. Prav tako pa lahko kapre uživamo tudi brez vsega drugega, podobno kot olive, ali kot prilogo k hladnemu mesu, dimljenim ribam ali siru.
Namaz iz mladega ovčjega sira in kaper
Potrebujemo: 20 dag mladega ovčjega sira, 10 dag masla, 1 manjšo čebulo, 1 žlico kaper, 1 žličko gorčice, sol in sveže mlet poper.
Mlačno maslo zgnetite z ovčjim sirom, dodajte drobno sesekljano čebulo, drobno sesekljane kapre, gorčico, sol in poper. Vse skupaj zgnetite v mazavo zmes, jo postavite za nekaj časa v hladilnik in postrezite s svežim toastom ali s svežim kruhom.
Testenine z bučkami in kaprami
Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag poljubnih testenin, 5 žlic oljčnega olja, 5 čisto majhnih bučk, 1 sesekljan strok česna, 1 žlico kaper, 1 dl mesne juhe, 0,5 dl sladke smetane, sol in sveže mlet poper.
Testenine skuhajte v slanem kropu. V večji posodi na oljčnem olju prepražite na kocke narezane bučke, dodajte sesekljan česen in kapre ter zalijte z mesno juho in sladko smetano. Začinite s soljo in poprom ter dobro prevrite. Primešajte skuhane in odcejene testenine, dobro premešajte, prevrite in postrezite z naribanim parmezanom. Lahko pa jih ponudite tudi kot prilogo k pečenemu mesu.
File morskega lista s kaprami
Za 5 oseb potrebujemo: 10 filejev morskega lista s kožo, 2 žlici kaper, 1 žlico sveže sesekljanega peteršilja, oljčno olje in sol.
Segrejte pečico na 200 stopinj Celzija. Pekač potresite s soljo in ga pokapljajte z oljčnim oljem. Fileje morskega lista s kožno stranjo navzdol naložite po pekaču, jih potresite s kaprami in s sesekljanim peteršiljem, malce posolite ter pokapajte z oljčnim oljem. Postavite v pečico, pecite deset minut ter takoj postrezite s pire krompirjem.
Jagenjčkove zarebrnice z zelenim poprom in kaprami
Za 4 osebe potrebujemo: 16 jagenjčkovih zarebrnic, 1 žličko vloženega zelenega popra, 5 dag masla, 10 dag slanine, 1 majhno čebulo, 1 žlico kaper, 1 dl suhega belega vina, 2 žlici svežega sesekljanega peteršilja in sol.
Zarebrnice natrite s soljo in strtim zelenim poprom ter z obeh strani popecite na vročem maslu. Pečene zarebrnice zložite na toplo. Na preostalem maslu prepražite na kocke narezano slanino in sesekljano čebulo. Dodajte kapre, zalijte z vinom ter vse skupaj dušite 10 minut. Dodajte popečene zarebrnice, po potrebi dosolite, potresite s sesekljanim peteršiljem in dušite še nekaj minut. Postrezite s testeninami ali s pečenim krompirjem.