Kljub mrazu na cigaretni opoj
So se Gorenjci navadili na prepoved kajenja v gostinskih lokalih? Sodeč po odgovorih kadilcev da, gostinci pa posledice opisujejo pozitivno in negativno.
Kranj – »Navadil sem, da gre h kavi tudi cigaret, in če moram zato na mraz, naj bo tako. Saj se napravim,« pravi novinarski kolega Boštjan Fon, ki si razvade ne bo pustil vzeti in ga celo moti, da se kajenju posveča toliko pozornosti, saj je v Sloveniji veliko hujših problemov. »V New Yorku je prepovedano kaditi tako v lokalu kot pred njim, v Grčiji sem po dobrem obedu odšel na cigareto pred gostilno, pa je za menoj prihitel lastnik in me vprašal, če je bilo kaj narobe z jedjo, tudi v Italiji se kadi pred gostilnami. Zakon je postal dejstvo, moti le ob večerih, ko se družbe delijo,« je prepričan Fon.
Da kadilci pred vrati lokalov ne zmrzujejo, so mnogi gostinci vložili zajetne kupčke evrov in morda zato tudi obdržali večino dnevnega izkupička. »Povečali smo teraso, nabavili grelnike in odejice. Natakaricam smo kupili brezrokavnike in škornje, hkrati pa jim povečali tudi urno postavko, ker gredo v mraz,« nam je povedala Patricija Štupar iz Lokala in dodaja, da se morajo vsak dan prerekati z gosti, ki želijo kaditi v lokalu. Če ne bi šli v investicijo, bi izgubili predvsem jutranje goste, ki si ob kavici obvezno 'prismodijo' cigareto. »Razen tega, da moramo paziti na mraz, pa je sedaj v notranjosti veliko boljši zrak, oči se mi ne solzijo več in še pepelnikov ni treba menjati,« o posledicah zakona pravi lastnica.
Dijakinja, ki ni želela biti imenovana, in je pred vrati bara s prijateljico ravno prižgala cigareto, je povedala, da je prepoved kajenja v lokalih dobra, saj obleke ne smrdijo in lažje vesti stopi pred starše. Tudi ona si ne predstavlja kave brez cigarete, zato s prijateljicami izbira le tiste lokale, kjer imajo urejeno ogrevanje na prostem. »Mislim, da bi morali imeti v notranjosti lokalov prostor posebej za kadilce in ne tako, kot je bilo prej, ko se je dim valil do vseh gostov. Trenutna ureditev, ko morajo natakarji v mrazu, v kratkih rokavih na prosto, pa ni dobra, saj vem, da v teh dneh zelo obolevajo,« zatrjuje dijakinja.
Grega Dolžan iz Klubara meni, da bi morali zakon le toliko spremeniti, da bi lahko bolj prožno uredili kadilnico: »Mi imamo na voljo poseben prostor, lahko bi uredili tudi podtlak in prezračevanje, vsem zakonskim normam pa bi težko ugodili.« Investicija v njihov »ogrevan« vrt je bila velika, hkrati pa na mesec za elektriko dodatno plačajo petsto evrov. »Če takšnega zakona ne bi poznali, bi imeli vsaj dvakrat več obiskovalcev,« pravi Dolžan, ki se zaveda, da prej mnogi nekadilci niso radi zahajali v zakajen lokal.
Gostinec, ki ni želel biti imenovan (v Kranju pogost pojav, saj naj bi se po vsaki objavi v medijih pri njih oglasili inšpektorji) nam je zaupal zanimivo zgodbo, ko so ob enem od praznikov v njegov bar prišli trije opiti mišičnjaki in si prižgali cigareto. »Kaj naj naredim? Sam jih ven nisem upal vreči, če bi poklical policijo pa bi imel z njimi problem kdaj drugič, ko bi mi razbijali inventar. Hkrati bi moral plačati še kazen, ker naj bi jim dovolil kaditi,« razlaga. To pa je že druga zgodba.