Evropski denar za kanalizacijo
Na drugem razpisu za neposredne razvojne spodbude je občina Železniki za projekt izgradnje kanalizacije v Selcih in Dolenji vasi uspela pridobiti 749 tisoč evrov.
Železniki – Če so bili jeseni v Železnikih razočarani, ker tako kot v marsikateri drugi gorenjski občini niso bili uspešni na prvem razpisu za pridobitev sredstev strukturnih skladov za prednostno usmeritev regionalnih razvojnih programov, pa so se pred kratkim razveselili novice, ki je prišla iz vladne službe za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, da so bili uspešni na drugem razpisu Evropskega sklada za razvoj regij. Več o tem župan Mihael Prevc:
»Za projekt izgradnje kanalizacije v Selcih in Dolenji vasi nam iz evropskega sklada za regionalni razvoj pripada 749 tisoč evrov, ker predstavlja 60 odstotkov 1,2 milijona evrov vredne investicije. Preostali denar bomo zagotovili sami. Kanalizacijo bomo začeli graditi že letos, končali pa naj bi jo prihodnje leto. Predvidevamo, da bomo večji del zaključili še letos, saj pričakujemo tudi sredstva na osnovi razpisa ministrstva za okolje in prostor, kjer smo bili sicer sprva neuspešni, a smo se pritožili na upravno sodišče in tožbo tudi dobili. Za kanalizacijo Racovnik, Selca-Dolenja vas in čistilno napravo v Dolenji vasi nam pripada 474 tisoč evrov.«
Občinski svet je pred kratkim obravnaval osnutek proračuna za leto 2008. Ali bo zaradi sanacije po poplavah odloženih veliko načrtovanih investicij?
»Priznati moram, da sem se zaradi tega bal pristopiti k pripravi proračuna, a sem nato ugotovil, da je strah odveč. Poleg sanacije bodo na vrsto prišle tudi nekatere investicije, ki smo jih načrtovali, predvsem zahvaljujoč sredstvom, ki jih pričakujemo iz evropskih skladov, in nepovratnim državnim sredstvom. Osnutek proračuna predvideva rekordnih devet milijonov evrov prihodkov, kar je 65 odstotkov več kot lani. Naj dodam, da smo na prihodkovno stran uvrstili tudi dober milijon evrov, ki nam pripada po predhodnem sanacijskem programu. Prijavili se bomo še na razpis evropskega sklada za regionalni razvoj za urejanje starih mestnih jeder, kjer upamo na 300 tisoč evrov. Nekaj denarja pričakujemo iz fundacije za šport za izgradnjo športnega parka v Dašnici, z ministrstva za kulturo pa sredstva za obnovo muzeja. Odhodkov načrtujemo za 11,3 milijona evrov. Razliko bomo pokrili s prenosom denarja iz leta 2007, najeli pa bomo tudi kredit v višini 700 tisoč evrov za izgradnjo čistilne naprave v Dolenji vasi. Sicer pa bomo kmalu po sprejemu proračuna morali pristopiti k rebalansu, saj bo pripravljen sanacijski program, na osnovi katerega nam bo država namenila dodaten denar za sanacijo in obnovo občinske komunalne infrastrukture. Na občinski humanitarni račun še vedno prihaja tudi pomoč za obnovo zdravstvenega doma, ki bo letos največja in najzahtevnejša investicija v občini – vredna bo okoli milijon evrov. Za ta namen pričakujmo še sredstva ministrstva za zdravstvo.«
Katere investicije potem še načrtujete?
»Osnutek proračuna je investicijsko in razvojno naravnan, saj kar 70 odstotkov denarja namenjamo investicijam. Omenil sem že obnovo zdravstvenega doma, sicer pa sem zelo vesel, da poplave niso ogrozile rekonstrukcije osmih kilometrov občinskih cest, za katere bomo porabili skoraj milijon evrov. Za rekonstrukcijo regionalne ceste skozi Log bomo prispevali dobrih 80 tisoč evrov. Na področju komunalne infrastrukture bo največja investicija izgradnja kanalizacije v Selcih in Dolenji vasi s čistilno napravo. Za obnovo v poplavah uničene kanalizacije Racovnik je predvidenih 200 tisoč evrov. 130 tisoč evrov je namenjenih za pripravo projektne dokumentacije za ureditev centralne šole v Železnikih in podružnice v Dražgošah, ki jo rabimo za prijavo na razpis ministrstva za šolstvo. Okoli 80 tisoč evrov je namenjenih za telovadnico pri OŠ Jela Janežiča.«
Se že ve, kaj bo s preostankom denarja na humanitarnem računu občine?
»Odbor za razdelitev tega denarja čaka zahtevno delo. Treba je ugotoviti, kateri oškodovanci bi še rabili dodaten denar. Del denarja se lahko nameni za družbene objekte, kot so zdravstveni in kulturni dom ter športni objekti. Komisija za varovanje kulturne dediščine pa predlaga, da ga nekaj namenimo tudi za obnovo poškodovanih fasad na zaščitenih objektih Na plavžu, Trnju in Racovniku, saj lastniki zagotovo ne bodo dobili v celoti povrnjene škode od države.«
Na eni zadnjih sej občinskega sveta se je vnela razprava o tem, ker v rebalans proračuna za leto 2007 niste vključili prošnje za donacijo Javnega zavoda Ratitovec …
»Direktorica je za donacijo zaprosila na osnovi devetmesečne realizacije, ki je kazala 30 tisoč evrov primanjkljaja, a sem prepričan, da bo ta po dvanajstih mesecih bistveno manjši. Če bomo ugotovili, da je problem nastal zaradi neplačevanja določenih računov pod prejšnjim vodstvom, se bomo z sedanjim vodstvom dogovorili, kako primanjkljaj pokriti in v takem primeru lahko pričakujejo pomoč občine. Še vedno pa sem prepričan, da po vseh izračunih Javni zavod Ratitovec lahko posluje s pozitivno ničlo ob predpostavki, da občina poskrbi za investicije v športno dvorano, bazen in muzej.«