Otroci na belih strminah
"Če ima otrok preveliko smučarsko opremo, ne bo mogel dobro smučati," pravi Marko Roner.
Staršem, še posebno tistim, ki se ne prištevajo med smučarje, se pogosto postavlja vprašanje, kdaj je pravi čas za prvi otrokov korak na smučeh. Na to temo je več povedal Marko Roner iz Športne šole Pepe.
Kdaj naj gre otrok prvič na alpske smuči?
»To je odvisno od njegove motorične sposobnosti, kar pomeni, da je otrok dovolj močan, dovolj koordiniran, da pozna osnovne stvari, ki so potrebne, da se lahko na smučke postavi. Moje mnenje je, da bi otroka lahko prvič postavili na smuči od tretjega leta starosti dalje, učiti smučati pa bi ga začeli med petim in šestim letom.«
Kakšna je vloga staršev, ko gre otrok prvič na smučke?
»Najbolje je, da starši otroka seznanijo z najbolj osnovnimi stvarmi, kot so hoja na smučeh, osnovno potiskanje in drsenje ter ga seveda spodbujajo. Zelo pomembno je, da mu priskrbijo pravilno in ravno prav veliko športno opremo. Pogosto se dogaja, da starši dajo otrokom preveliko opremo od starejšega brata ali sestre. S takšno opremo otrok ne bo mogel dobro smučati.«
Pogosto otroke smučanja učijo kar starši sami. Kakšne so prednosti vključitve otroka v smučarsko šolo?
»Seveda so lahko tudi starši dobri učitelji, pogosto pa ne. Otroci včasih vnaprej ne bodo naredili tistega, kar jih želijo naučiti starši. Poleg tega se staršem vse zdi zelo enostavno in otrokom ne znajo zanj nove stvari prikazati na pravilen način. V šoli smučanja se otrok lahko primerja z vrstniki in če otrok sovrstnika vidi, da se zna ustaviti, zaviti, ga posnema prej kot posnema starša.«
Je smiselno dati otroka v tečaj, če starši ne smučajo?
»Gre za neke vrste socializacijo. Več stvari kot zna otrok, bolje je zanj, tudi za njegovo nadaljnje življenje. Poleg tega gredo otroci v šolo v naravi in verjetno je za otroka neprijetno, če pred tem še nikdar ni stal na smučkah. Je pa res, vsaj osebno sem takšnega mnenja, da je bolj pomembno, da zna otrok prej narediti preval, teči, zna plavati, kot pa da zna smučati.«