Od paleolita do Titana
Ste bili prepričani, da je v naslovu napaka? Da bi moralo pisati "do Tita"? Ne, ni napaka, naslov je kar pravi. Gre za novo razstavo, Od paleolita do Titana, ki jo pripravljamo v Gorenjskem muzeju, na ogled pa bo od petka, 1. februarja 2008, dalje.
Ob tej priložnosti Vam zaupam, da bo omenjena razstava precej drugačna od tistih, ki ste jih videli doslej. Uvodni pano k razstavi Vas bo seznanil s tem, da imamo tudi muzejski delavci svoje sveto pismo. Gre za statut mednarodne muzejske zveze ICOM.
Muzej je po Statutu mednarodnega muzejskega sveta opredeljen kot: za javnost odprta, nepridobitna, stalna ustanova v službi družbe in njenega razvoja, ki zaradi proučevanja, vzgoje in razvedrila pridobiva materialne dokaze o ljudeh in njihovem okolju, jih hrani, raziskuje, o njih posreduje informacije in jih razstavlja. Pri snovanju nove občasne muzejske razstave nam je bilo glavno vodilo ravno to, da bi ljudje od nas odhajali z nasmehom in seveda tudi željo, da spet kdaj pridejo v to hišo dobre volje.
Za vodilni motiv razstave, ki naj Gorenjsko in Gorenjce predstavi kot varčne, marljive in iznajdljive ljudi, smo izbrali orodje. Po eni strani zato, ker je delo tisto, ki vedno omogoča napredek in obstoj, po drugi seveda zato, ker nam to idejo kar same ponujajo naše zbirke.
Razstavo sestavlja šest poglavij, vsako je posvečeno posebni temi. Jedro vsake od teh je neko orodje oziroma pripomoček: sveder, sekira, pisala, kopalniški in kuhinjski pripomočki, ključavnica. Okoli teh jeder se razvija hudomušna muzejska zgodba, ki predstavi zgodovinski razvoj predmeta v svetovnem in lokalnem merilu, ki pa je namenoma na mestih postavljen narobe: npr. prazgodovinski kamnit sveder je montiran v električno ročno vrtalko. Svojevrstna rdeča nit celotne razstave so tudi znani reklamni slogani, ki pa v časovnem in krajevnem okviru, kjer bodo postavljeni, delujejo duhovito oziroma smešno (npr. Sam svoj mojster, Najboljša v akciji).
Ker govori razstava o Gorenjski, je celotna postavitev seveda začinjena tudi s podtonom naše prislovične varčnosti – "Sej je še za ponucat!"
Idejno zasnovo razstave in besedila sta pripravila mag. arheologije Tomislav Kajfež in mag. Miran Pflaum. Vodja projekta je mag. Barbara Ravnik Toman, kustodinja razstave pa Monika Rogelj. Razstavljeni predmeti so iz zbirk Gorenjskega muzeja.
Pestro dogajanje pa pripravljamo tudi ob slovenskem kulturnem prazniku, 8. februarju. V Prešernovi hiši v Kranju si boste tisti dan lahko ogledali občasno razstavo Prešernovi nagrajenci 2007, obenem pa vas bo ob 11. in ob 16. uri muzejska svetovalka Beba Jenčič popeljala po naši stalni razstavi o življenju in delu pesnika Prešerna in Vam zaupala marsikaj zanimivega o slovenskem poetu, s katerim smo Slovenci prvič stopili v osrednji evropski prostor; tedaj na pesniškem področju, danes pa temu prostoru predsedujemo.
Javno vodstvo bo tudi ob 10. uri po razstavi Od paleolita do Titana, ob 17. uri pa po stalni arheološki razstavi Železna nit.
Želimo si, da se na slovenski kulturni praznik v čim večjem številu srečamo v hramih kulture Gorenjskega muzeja, saj je ravno kultura vsakega naroda tista, ki narod ne le ohranja, ampak krepi njegovo identiteto. Dobrodošli!