Spomeniki niso zavarovani
Nedavne kraje bronastih kipov na Gorenjskem so spodbudile vprašanje, ali je naša kulturna dediščina sploh zavarovana. Izkazalo se je, da kipi, spominska znamenja in številni drugi elementi kulturne dediščine v večini za primer kraje ali vandalizma niso zavarovani.
V registru nepremične kulturne dediščine, ki ga vodijo pri Ministrstvu za kulturo, na dolgem seznamu z lokalnimi in državnimi odloki zavarovanih spomenikov najdemo tako stavbe, sakralne objekte, arheološka najdišča, elemente memorialne dediščine in vrsto drugih spomenikov, ki so žal vse pogosteje tarča vandalizma in kraj.
Spomeniki, ki so last države, občin, posameznih združenj ali tudi posameznikov, so skladno z zakonom o varstvu kulturne dediščine varovani na podlagi vpisa v register kulturne dediščine ali pridobitve statusa spomenika, kar pa povzročitve kaznivih dejanj, med katere sodijo vandalizem, kraje in prekupčevanje, ne preprečuje. Kot sporočajo slovenske zavarovalnice, se kljub največkrat edinstvenim in pogosto neprecenljivim elementom dediščine, ki jih v primeru kraje ni mogoče nadomestiti, lastniki spomenikov ne odločajo za zavarovanje spomenikov, kipov in drugih znamenj proti nevarnostim poškodovanja in uničenja. Pa bi bilo to morda kdaj smiselno, pravi predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Matevž Košir. »V občini Kamnik člani združenja skrbimo za več kot sto spomenikov in spominskih znamenj, a večina za primer vandalizma ni zavarovana. Večjih slabih izkušenj s tem sicer nimamo, so nam pa nepridipravi pred leti že neznano kam odnesli 1,8 metra visok bronast kip izpred tovarne Utok, ki smo ga zaradi gradnje stanovanjske soseske umaknili na varno, a se od tam ni nikdar več vrnil. Preprosto je izginil. Lastnik teh spomenikov je v večini občina, ki za skrb ima posluh, pa tudi krajevne skupnosti, in če bi kdo moral poskrbeti za zavarovanje, bi bila to prav občina, saj mi denarja za to nimamo.«
V Kamniku je bronastih kipov še kar nekaj, med njimi tudi najbolj 'slavni' Rudolf Maister, ki pa, kot trdijo na Občini Kamnik, ni zavarovan. Večina se namreč zanaša na njegovo velikost, lokacijo v središču mesta in policijsko postajo v neposredni bližini. Kamniški policisti namreč zagotavljajo, da porasta tovrstnih kaznivih dejanj v občini niso zaznali, da pa kljub vsemu nadzore okrog kipov redno izvajajo.
Tudi v občini Domžale za svoje številne spomenike sicer zgledno skrbijo in jih redno obnavljajo, a za primer vandalizma ti niso zavarovani. »V Občini Domžale imamo izdelan Elaborat osnovnega vzdrževanja zgodovinskih spomenikov na območju občine, izdelan v letu 2007, ki zajema 78 zgodovinskih spomenikov, ki so vpisani v register dediščine, niso pa vsi razglašeni za spomenike,« so sporočili z občine, kjer za zdaj k sreči bronasti kipi še niso bili plen tatov.
Zavarovalnice na račun skrbi za kipe, spomenike in druge elemente kulturne dediščine za zdaj, kot kaže, še ne bodo služile in morda je res še bolj kot zavarovalna polica pomemben boljši odnos do naše dediščine, saj pretopljenega bronastega kipa brez originalnega kalupa ali drugih poškodovanih spomenikov ne nadomesti nobena denarna vsota.