Zaradi predsedovanja že prvi zastoji na cestah
Vse do konca junija bo na Gorenjskem zaradi dogodkov ob slovenskem predsedovanju Evropski uniji najbolj obremenjena cestna relacija letališče Brnik-Brdo pri Kranju, večkrat pa bo promet povečan tudi na Bledu. Za oviranje varovane kolone je predpisano 250 evrov globe.
Kranj - Slovenija bo med šestmesečnim predsedovanjem Evropski uniji gostila več pomembnih dogodkov na mednarodni ravni, predvsem v kongresnem centru Brdo pri Kranju, kar so zaradi občasnih zastojev vozniki občutili že ta teden. Policija, ki skrbi za varnost udeležencev na dogodkih v okviru slovenskega predsedovanja, napoveduje, da lahko do konca junija na nekaterih cestnih relacijah tudi vnaprej pričakujemo občasno povečan promet in krajše zastoje. Na Gorenjskem bodo tako najbolj obremenjene glavne cestne povezave od Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana na Brniku do kongresnega centra Brdo in na Bledu, v Ljubljani pa predvsem Celovška cesta in središče prestolnice.
Vozniki bodo torej v prihodnjih mesecih na omenjenih cestnih relacijah še pogosto srečevali varovane kolone, v katerih so lahko osebni avtomobili in avtobusi, spremljala pa jih bodo policijska vozila. Na začetku varovane kolone je policijski avto ali motor z rdeče-modro lučjo, na koncu pa policijsko vozilo z zeleno-modro lučjo. Srečko Deželak iz sektorja prometne policije na generalni policijski upravi ob tem opozarja, da se morajo vozniki, ko srečajo policijska vozila za spremstvo varovane kolone, ravnati po predpisih.
»Vse varovane kolone bodo potovale v normalnem cestnem prometu, tako da daljših omejitev prometa na cestah ne bo, zato jih bodo vozniki večkrat srečevali. Ko bodo torej vozniki srečali policijsko vozilo z rdeče-modrimi lučmi, morajo takoj zaustaviti svoje vozilo in omogočiti prost prehod vsem vozilom v koloni. Šele ko bo mimo odpeljalo tudi policijsko vozilo z zeleno-modro lučjo, lahko drugi vozniki nadaljujejo vožnjo,« je razložil Deželak. Vozilom za spremstvo se je prepovedano priključiti, prav tako se ne smejo prehiteti. Voznike, ki svojih vozil ne ustavijo ali ne omogočijo prostega prehoda varovani koloni ali ki se priključijo varovani koloni, lahko policisti kaznujejo z globo v višini 250 evrov. Kratek film o pravilnem ravnanju voznikov ob srečanju z varovano kolono si je možno ogledati tudi na spletni strani policije.
Po besedah direktorja Urada za varnost in zaščito Saša Korenjaka bodo policisti na najbolj obremenjenih lokacijah - območje konferenčnega centra na Brdu pri Kranju in letališče – izvajali nekatere varnostne ukrepe: »Vstop v kompleks Brdo bo oziroma je že mogoč le ob ustreznem varnostnem pregledu in z akreditacijo oziroma priponko, na letališču na Brniku pa bo policija svoje naloge izvajala na območju glavnega terminala in območju splošne aviacije.«
Policija bo sicer svoje ukrepe in načrte varovanja sproti usklajevala in prilagajala varnostnim razmeram in posameznim dogodkom. Policisti so se na aktivnosti med slovenskim predsedovanjem EU pripravljali in tudi dodatno usposabljali, predvsem za varovanje oseb, objektov, protibombno zaščito, za spremstvo oziroma vožnjo vozil s prednostjo, med pripravami na aktivnosti v naslednjih šestih mesecih pa so se udeležili tudi določenih dogodkov v tujini.
Najpogostejše relacije potovanj varovanih kolon:
1. Letališče Jožeta Pučnika-križišče Bivje-uvoz AC Brnik-AC v smeri Kranja-izvoz Kranj zahod-naselje Kokrica-rondo-križišče z lokalno cesto Kranj-Predoslje pri Mercatorju-Brdo.
2. Letališče Ljubljana ali Brdo-AC-CP Torovo-AC-izvoz galerija-Celovška cesta-Delavski dom-Gosposvetska cesta-Dalmatinova-Miklošičeva 1-hotel Union.
3. Brdo po lokalni cesti Predoslje-Kranj do križišča pri Mercatorju na Kokrici, desno do rondoja in nato na lokalno cesto Polica-Kokrica, kjer se na priključku Kranj-zahod priključi na AC in poteka v smeri AC (Kranj zahod)-Podtabor- Podvin-Lesce (izvoz Valant)-Lesce TIO–Bled. Vir: Generalna policijska uprava