Po sto letih dobili most
Po začetku dvajsetega stoletja, točneje 1. oktobra 1902, je prišel v Mošnje za župnika Ivan Trpin. Rojen je bil 30. avgusta 1868 v Železnikih. Bil je postaven in oster do faranov, predvsem pa je bil dober gospodar.Veliko je naredil za prenovo cerkve, župnišča, kaplanije in gospodarskega poslopja. V tistih časih, pred več kot sto leti so bile Mošnje večje gospodarsko in kulturno središče, močna občina, imeli so šolo, gasilski dom, katoliško kulturno društvo, trgovine, gostilne in močne kmetije. Za vsa pomembna dogajanja so seveda skrbeli župan, nadučitelj in župnik.
V župnijski kroniki sicer ne piše, je pa ustno izročilo, da je prav župnik Trpin načrtoval most čez dolino »Graben«, saj so že takrat v šolo v Mošnje hodili otroci iz Črnivca, Noš in Brezij, mostovi ali bolje rečeno lesene brvi čez potok Dobruša pa so bili vedno problematični, kar je ogrožalo varnost šolarjev. Prav zaradi farnega in občinskega središča bi bil načrtovani most še kako pomemben. Most je bil načrtovan bolj ob začetku vasi, kjer je razpon med levim in desnim bregom najkrajši, pribl. sto metrov. Žal do realizacije gradnje ni prišlo, vzrok je bil najverjetneje slabo zdravje župnika, umrl je 22. avgusta 1915, druga verjetnost pa je začetek prve svetovne vojne leta 1914.
Po sto letih čakanja pa so Mošnjani le dočakali most čez Graben-Dobrušo, sicer bolj južno od vasi in razpon med bregovoma največji, tako je most dolg kar 328 metrov. Ko je bila trasa odseka avtoceste Vrba-Peračica določena, je seveda bilo treba zgraditi most, ki ga vaščani niso preveč veseli zaradi hrupa prometa. Pri zemeljskih delih pa so naleteli na bogato arheološko najdbo – na rimsko vilo rustico iz 1. – 4. stoletja.
V polemiki med DARS-om in arheologi, ali naj najdišče zaščitijo in uredijo za ogled ali ne, je prevladal razum, ki so se mu pridružili tudi Občina Radovljica in lokalna skupnost KS Mošnje in turistično društvo. Ko bo avtocesta zgrajena, se bodo lotili realizacije projekta, kakor je načrtovan, opravljala pa naj bi ga krajevna skupnost in Turistično društvo Mošnje. V ta namen že načrtujejo izdajo zgibanke, prospekta in orientacijskih tabel, na katerih bodo označene vse zanimive točke v kraju in okolici, teh pa ni malo.
S trdim delom in dobro organizacijo lokalne skupnosti bodo Mošnje še bolj prepoznavne, kar bo pripomoglo k še večji odprtosti turizma v radovljiški dolini.
Ciril Zupan