Smo na pravi poti
Državni panožni nordijski center na Gorenji Savi je zaživel, treningi in šolanje v istem kraju pa že dajeta sadove, zato je Lojze Gorjanc prepričan, da so ubrali prvo pot za nove uspehe.
Pravijo, da sta Jože Javornik in Lojze Gorjanc »očeta« Državnega panožnega nordijskega centra, zlobneži trdijo, da sta si postavila drag spomenik. Slednja trditev je daleč od resnice. Center že daje sadove tako na športnem kot izobraževalnem področju. Kvalitetni nordijski tekmovalci in tekmovalke prihajajo iz vse Slovenije in ne več samo iz Kranja ali Ljubljane, športniki uspešno končujejo izobraževanje na ekonomski gimnaziji v Kranju, polovica jih nadaljuje šolanje na fakulteti. Vse tekme na najvišjem nivoju pa prinašajo veliko promocijo Kranja, Gorenjske, Slovenije. Center je znižal tudi stroške treningov, saj odpadejo vožnje na trening v Beljak in druge kraje v tujini. Količina treninga se je podvojila, trening je kvalitetnejši. Če tega centra ne bi imeli, se od kvalitete smučarskih skokov v Sloveniji lahko poslovimo. Zgovoren je podatek, da so vsi člani mladinske ekipe, ki je na MSP v Kranju osvojila srebrno medaljo, učenci Ekonomske gimnazije. Tega uspeha ne bi bilo nikoli, če bi ti fantje trenirali samo v matičnih klubih. Zato naš sogovornik Lojze Gorjanc z veseljem pravi: »Smo na pravi poti«.
Zakaj gradnja skakalnice s kritično točko 110 metrov? Znano je, da večina tekem najvišjega ranga poteka na nekoliko večjih objektih?
»Marija Simšič je že takrat v Kranju na Ekonomski šoli ustanovila športni razred, zato ima tudi ona zasluge, da je center zaživel, saj je večina takratnih skakalcev na čelu z Matjažem Zupanom, obiskovala omenjeno šolo. Stroka se je odločila, da v Sloveniji rabimo objekt, ki bo najbolj primeren za vadbo in trening skakalcev. Tudi zato, ker imajo skakalci na OI in SP še vedno tekme na tako imenovani »normalni skakalnici«. Prav na takih objektih pa lahko skakalci opravijo celoten osnovni trening.«
Sedanja lokacija ima eno »napako« - število gledalcev je omejeno?
»Ideja je bila tudi, da bi skakalnico zgradili v Preddvoru, kjer smo iskali lokacijo. Na koncu je prevladalo mnenje, da je lokacija v Bauhenku, »kranjski Sibiriji«, najboljša. Tam je bilo v preteklosti že eno od kranjskih smučišč, sneg je bil tam še aprila, poleti pa tudi ni prevroče. Kar pa se gledalcev tiče, moram povedati, da je bila edina pripomba glede parkirišča. Teh pa je v neposredni bližini skakalnice dovolj. Kranj ima parkirišča najbližje skakalnici od vseh prirediteljev tekem na najvišjem nivoju.«
Kako se nordijski panožni center financira?
»Lastniki so trije: SZS, MO Kranj in SK Triglav. SZS je trenutni upravljavec skakalnice. MO Kranj plačuje enega upravljavca - vzdrževalca skakalnice. S prihodki se pokrivajo vsi obratovalni in vzdrževalni stroški.«