Tea odpotovala v Moskvo
Uspehi slovenskih filmov v zadnjih mesecih in kako se v eksotičnih krajih lahko nedolžnim filmom zgodijo čudne stvari.
Iz novembra je ostala še novica o uspešnem gostovanju v Kanadi, kjer se je v Ottawi 14. novembra začel že 22. EU Film Festival. Slovenijo je letos zastopal film Uglaševanje Igorja Šterka, ki ga je Tom Mc Sorley, direktor Kanadskega filmskega inštituta ocenil za najboljšega med letošnjimi filmi.
V okviru kulturnih dni EU so 21. novembra v New Delhiju zavrteli tudi legendarni slovenski otroški film Poletje v školjki (1988) režiserja Tuga Štiglica. Predvajali so ga mladini stari od enajst do petnajst let. Po eni uri predvajanja filma je učiteljica odpravnika poslov na slovenski ambasadi prosila, ali lahko projekcijo prekine zaradi preveč golih prizorov. V eksotičnih krajih se včasih tudi nedolžnim filmom zgodijo čudne stvari.
V Londonu sta Goethejev inštitut in tamkajšnji Francoski inštitut pripravila pregled sodobnega evropskega dokumentarnega filma, ki je potekal med 17. novembrom in 6. decembrom. Med dvajsetimi dokumentarnimi filmi iz devetnajstih držav so v začetku decembra prikazali tudi film Babice revolucije, ki ga je posnela Petra Seliškar.
Na 25. festivalu kratkega filma, ki je potekal med 3. in 8. decembrom v francoskem mestu Aix-en-Provence, so poseben program namenili državam, ki so nastale na prostoru bivše Jugoslavije. Slovenijo so predstavili z novejšimi filmi in dvema filmoma, ki sta nastala v času bivše Jugoslavije. Preteklost sta zastopala animirani film 6 etud Branka Ranitovića iz leta 1976 in Razglednice, študentski film Igorja Šterka iz leta 1989. Samostojno Slovenijo so predstavljali filmi Atorzija Stefana Arsenijevića, Srce je kos mesa Jana Cvitkoviča, Srečno pot, Nedim Marka Šantića in ½ Slobodana Maksimovića.
Med 22. decembrom 2007 in 8. januarjem 2008 pa poteka 24. Moskovski filmski festival za otroke in mlade. Slovenijo bo v tekmovalnem programu enajstih filmov zastopal film Tea režiserke Hanne Slak. Film se je v tujini pred tem predstavil na festivalih v Sarajevu in Cottbusu, v domači distribuciji pa ga lahko pričakujemo na začetku leta 2008.
Decembra je v sosednjo Hrvaško odpotoval še en legendarni slovenski film – Maškerada, ki ga je leta 1971 posnel lani preminuli režiser Boštjan Hladnik. Film so zavrteli 21. decembra v zagrebškem kinu Tuškanac in ga predstavili kot “homoerotično remek delo iz obdobja SFRJ”. Projekcija filma Maškarada je del dogodkov, ki jih je hrvaška homoseksualna skupnost pripravila ob promociji knjige “Ustna zgodovina homoseksualnosti na Hrvaškem”. Knjiga temelji na pričevanjih 25 oseb in prvič izčrpno proučuje zgodovino homoseksualnosti na Hrvaškem.