Sončna elektrarna na hlevu
Jeseniško podjetje PIN je na strehi Mulejevega hleva na Selu pri Bledu namestilo sončno elektrarno, ki naj bi že letos dala v omrežje prve kilovatne ure električne energije.
Selo pri Bledu – »Ker po slovenski zakonodaji lahko postaviš sončno elektrarno le na zazidljivo parcelo, sem na Gorenjskem raje iskal veliko streho s pravilno lego in s primernim naklonom. Našel sem jo na Mulejevi turistični kmetiji na Selu. Njihov hlev je obrnjen proti jugu, ima 55 metrov dolgo in 12 metrov široko streho oz. 660 kvadratnih metrov površine ter naklon strehe trideset stopinj«, je dejal Sašo Košir, direktor podjetja PIN, računalniški sistemi, in dodal, da je na tem območju tudi megla zelo redko, kar je pomembno za doseganje čim boljšega izkoristka.
Module (panele) z vgrajenimi sončnimi celicami, ki predstavljajo tudi kritino hleva, so začeli nameščati na streho septembra letos, v kratkem pa naj bi »spustili« v električno omrežje že prvo elektriko. Sončna elektrarna, ki je z močjo 86 kilovatov trenutno največja na Gorenjskem in v Sloveniji, bo na leto dala sto tisoč kilovatnih ur električne energije. To bo zadoščalo za potrebe približno 30 gospodinjstev, pomembno pa je tudi, da bo energija iz obnovljivega vira na letni ravni »prihranila« 72.200 kilogramov ogljikovega dioksida. »Življenjska doba takšne elektrarne je trideset let, vložek 440 tisoč evrov se bo povrnil v dvanajstih ali trinajstih letih,« je prepričan Sašo Košir, ki si ob tem želi, da bi država bolj subvencionirala ceno elektrike iz sončne elektrarne in da bi bila že ob podpisu pogodbe o prodaji elektrike znana višina subvencije za daljše obdobje.
Od sončne elektrarne na strehi hleva si obetajo koristi tudi na Mulejevi kmetiji, kjer obdelujejo osemdeset hektarjev lastnih in najetih zemljišč, redijo sto glav živine in oddajajo turistom osem sob in apartma. »S sončno elektrarno na strehi smo pridobili novo kritino, ekološko naravnost, ki jo izkazujemo s tem, pa bomo poudarili tudi pri promociji turistične kmetije,« je povedal gospodar Jože.