Poročila rudnika niso sprejeli
Svetniki niso sprejeli poročila Rudnika Žirovski Vrh, saj se ne strinjajo z ukrepi rudnika pri zagotavljanju pozitivnejših vplivov na okolje.
Gorenja vas-Poljane – »Avgusta letos so na jalovišča Rudnika Žirovski Vrh želeli odložiti radioaktivne odpadke,« je župan Milan Čadež dramatično pod točko razno zaključeval sejo občinskega sveta: »Direktor Franc Avberšek je delal za našim hrbtom, saj so želeli pripeljati več ton odpadkov.« Nekaj minut kasneje so svetniki izvedeli še, da je župan vsake tri dni slikal jalovišči in tudi, da so jedrski odpadki sicer iz Žirovskega Vrha, vendar so jih za raziskave uporabljali na Inštitutu Jožef Stefan.
Takrat direktorja rudnika v zapiranju kot tudi Jožeta Rojca (vodja varstva pred sevanji), ki je predstavil poročilo o izvajanju nadzora vpliva rudnika na okolje, ni bilo več na seji. Franc Avberšek je poudaril, da bo rudnik zagotovil dober milijon evrov, ki so že vključeni kot odškodnina za rudarjenje v občinskem proračunu za leto 2008 (in še dodatni milijon), čeprav vlada sklepa o odškodnini še ni potrdila. »Lani smo končali zapiranje rudniške jame in začeli sanacijo deponije Jazbec, jeseni tudi deponije Boršt,« je razvoj zapiranja orisal Jože Rojc in razložil izsledke nadzora vpliva na okolje.
Zagotavlja, da kljub nekoliko povečanemu sevanju v letu 2006 stanje ne zbuja skrbi. »Zakonsko predpisana vrednost sevanja je en milisevert, za območje Rudnika Žirovski Vrh pa velja uredba 0,3 miliseverta na leto. Lani se je stanje nekoliko poslabšalo in znaša 0,26 miliseverta na letni ravni,« v poročilu (novinarji ga nismo prejeli) navaja Rojc. Na vprašanje Hijacinte Klemenčič, županove (p)osebne svetovalke za jedrsko varnost, zakaj v zadnjih desetih letih niso v rudniku rešili problema izcednih vod, ki vsebujejo amoniakov koncentrat, Rojc odgovarja, da obstajata rešitvi, ki pa sta se vedno odlagali. »Pričakujemo pa, da s sanacijo Boršta izcedkov ne bo več,« pojasni Rojc in dodaja, da je potok Brebovščica, kamor se izlivajo vode, vedno v 1. do 2. kvalitetnem razredu.
»Zakaj je bila vsebnost radija pred leti pod predpisano vrednostjo, v zadnjih dveh letih pa nad njo,« je še vprašala Klemenčičeva, Rojca pa odgovoril, da zaradi del na obeh jaloviščih: »Po zaključku del mejnih vrednosti zagotovo ne bomo več presegali.« Elizabeta Rakovec, direktorica občinske uprave, je ugotovila, da bi teoretično otroci, ki bi bili v vplivnem območju rudnika (Gorenja in Dolenja Dobrava ter Todraž) ves dan izpostavljeni vplivom sevanja, lahko prejeli tudi dvojno mero v Žirovskem Vrhu dovoljene vrednosti sevanja. Na ta in še nekaj drugih vprašanj predstavnika rudnika nista smela odgovoriti, svetniki pa poročila rudnika o vplivu na okolje niso sprejeli (10 proti, trije vzdržani, eden za sprejem). »To pomeni, da nismo zadovoljni z ukrepi v poročilu, predvsem zaradi nedelovanja pri izcednih vodah,« je razložila Rakovčeva, župan Čadež pa dodal, da se kljub vsemu stanje izboljšuje.