Otroški božič sklenili z znamkami
Osvežiti želim, kar je zapisano v kronologiji Unesco kluba Cerklje za drugo polovico 2007 ali kar se je zgodilo v Plečnikovem letu.
Zakaj ravno v Plečnikovem? Skozi vse koledarsko leto smo se po vsej domovini in tujini spominjali velikega arhitekta Jožeta Plečnika ob njegovi 50. obletnici smrti. Tudi Dnevi evropske kulturne dediščine, nastali kot skupna pobuda Evropske unije in Sveta Evrope za spodbujanje zanimanja javnosti za varstvo kulturne dediščine, so bili namenjeni velikemu vizionarju. V tem široko zasnovanem projektu je delovalo veliko število ustanov, osnovnih in srednjih šol, vrtce pa je zastopal edini sodelujoči vrtec, to je Marijin vrtec iz Cerkelj. Malčki so ubirali sledi velikega arhitekta z vzgojiteljico Ivanko Lipar in keramičarko Barbo Stembergar Zupan 28. septembra. Oblikovali so z glino in tako ustvarili čudovite male unikate kelihov in monštranc. Razstavni prostor so med drugim krasili mojstrovi načrti za ureditev cerkljanskega pokopališča, prenovo dvorjanske cerkve in cerkve pri sv. Ambrožu nad Krvavcem, skice zamisli o ureditvi središča cerkljanske vasi. Mlada Matic Zorman in Andrej Kajzer sta Plečnikove stvaritve prikazala s fotografijami v črno-beli in HDR-tehniki. Z veseljem smo prisluhnili zanimivi strokovni razlagi umetnostnega zgodovinarja Klemena Koširja (AML). Malčki so nastopili v kulturnem programu in zanosno zapeli državno himno. Samo v nedeljskem dopoldnevu si je razstavo v župnijski dvorani ogledalo več kot dvesto ljudi. Skupaj smo ugotovili, kako živ je še umetnik v kraju.
Zadnje avgustovske dneve je popestrilo enajst slikarjev, ki so prišli k nam z vseh koncev Slovenije – iz krajev, kjer je živel in deloval rojak Janez Mežan. Njemu v spomin ob 110. obletnici rojstva in 35. obletnici smrti smo organizirali Mežanovo slikarsko kolonijo. Umetniki so ustvarjali na Mežanovo najljubšo temo Znamenja. Tudi deževna dneva njihovega navdušenja nista skazila, naposled je za dežjem posijalo sonce. Nastala so čudovita dela, ki smo jih razstavili ob letošnjem občinskem prazniku. Dve postavitvi razstave v Ljubljani in na Prevaljah pa sta že domenjeni v začetku prihajajočega leta. Med udeleženci kolonije smo pogrešali domačega uveljavljenega slikarja Lojzeta Kalinška, a njegovo odsotnost smo opravičili, saj je v tem času prejel visoko nagrado litvanske nacionalne Unescove komisije za likovno ustvarjanje v daljnem Vilniusu, za katero mu iskreno čestitamo.
Sklenjen je tudi Unescov nacionalni projekt Otroški božič s prireditvami v Biotehniškem centru v Strahinju, ki postaja ena izmed Unescovih ASPnet šol v Sloveniji. Klub Unesca Cerklje pa je projekt sklenil z izdajo znamke. Motiv zanjo so izdelali udeleženci Unescovega poletnega tabora in izobraževanja v Piranu, na katerem so sodelovali tudi cerkljanski učenci. UKCe je poskrbel tudi za izdajo Slovenskih ljudskih božičnih pesmi in kolednic Jaz pa vem za eno štalico skladatelja Janeza Močnika.
Za vso podporo projektu Otroški božič se iskreno zahvaljujemo Občini Cerklje na Gorenjskem in gospodu županu Francu Čebulju s sodelavci.