Radovljica
V radovljiški Graščini so odprli obnovljeno baročno dvorano in stalno razstavo o Linhartu. V Podgoro so pripeljali javni vodovod. Zaključili so večletno obnovo občinske stavbe z okolico. Občino je prizadela vodna ujma, ki je največ škode povzročila v Kropi. Družba za avtoceste je nadaljevala z deli na odseku do Vrbe.
Družba za avtoceste je novembra dokončala in odprla za promet desno polovico 2,4 kilometra dolgega odseka avtoceste od Podtabora do Peračice. Spomladi bodo začeli preurejati v levo polovico avtoceste še dosedanjo glavno cesto »magistralko«. Gradnja deset kilometrov dolgega odseka od Peračice do Vrbe poteka časovno po načrtu, odsek naj bi odprli za promet novembra prihodnje leto, vsa dela pa predvidoma končali spomladi 2009.
Občina si prizadeva pridobiti zemljišče in gradbeno dovoljenje za zasuk vzletno pristajalne steze na Letališču Lesce. Občina, družba za avtoceste, ministrstvo za kulturo in zavod za varstvo kulturne dediščine so podpisali sporazum za zaščito dragocenih ostankov rimske naselbine ob trasi avtoceste v Mošnjah, pri tem pa bo občina po izvedenih konservatorskih in restavratorskih delih prevzela upravljanje arheološkega parka ter uredila dostopno pot, parkirišče in prostor za obiskovalce.
Vodna ujma najbolj prizadela Kropo
Vodna ujma je 18. septembra močno prizadela radovljiško občino, še zlasti Kropo, kjer se je narasla Kroparica razlila po starem delu vasi. Dodatno nevarnost je predstavljal plaz, ki se je sprožil na strmem pobočju Vodiške planine in zdrsnil v hudourniško grapo Črnega potoka. Večina gospodinjstev je že dan po ujmi dobila vodo, elektriko in telefon, po nekaj dneh je bila vsaj začasno prevozna državna cesta proti Dražgošam. Za pomoč ljudem so odprli tehnično in informacijsko pisarno, posebna komisija je v sodelovanju s pristojnimi službami vodila razdeljevanje humanitarne pomoči. Škoda je velika, v Kropi naj bi znašala pet milijonov evrov, še več kot občina jo ima država, zlasti na vodotokih in cestah. Po oceni občinske komisije je bilo v občini na stanovanjskih stavbah ter na mostovih, lokalnih cestah, občinskih poteh, komunalni infrastrukturi in gozdnih cestah 837 tisoč evrov škode. Občina je za izvedbo najnujnejših ukrepov na poplavljenih območjih namenila 400 tisoč evrov, krajanom Krope je predstavila že tudi ukrepe za temeljito obnovo trga, ki je od leta 1954 zaščiten kot kulturna dediščina s karakteristikami svetovne dediščine. Pri obnovi poleg državne podpore pričakuje tudi evropski denar.
Vodna ujma pa ni bila edina nesreča v občini, 11. aprila je zagorelo v proizvodnih prostorih podjetja Seaway, kar je bil eden največjih požarov v občini v zadnjih desetletjih.
Obnova Graščine, Klinarjeve hiše in Dermskega gradu
V občini so že lani v Graščini v starem delu Radovljice obnovili pritličje, stopnice, zgornji atrij in dvorano v drugem nadstropju. Med prenovo prostorov v severnem traktu so odkrili dragocene najdbe in ugotovili, da je bila v traktu prvotno slavnostna dvorana v višini dveh nadstropij. Dvorano, ki je po mnenju strokovnjakov najlepša baročna dvorana na Gorenjskem, so letos obnovili in jo uporabljajo za kulturne in protokolarne dogodke, med drugim je gostila koncerte jubilejnega, 25. Festivala Radovljica. Ob občinskem prazniku, 11. decembru, so odprli še prostor za stalno razstavo o Linhartu in za pisarne Muzejev radovljiške občine, začeli pa so že tudi z obnovo strehe in fasade, pokritjem vzhodnega atrija in vgradnjo dvigala. Za naložbo so uspeli pridobiti denar tudi od države, od norveškega denarnega sklada in evropskega sklada za regionalni razvoj.
V Kropi so jeseni začeli obnavljati Klinarjevo hišo. V pritličju bodo uredili večnamenski prostor, turistično informacijski center, muzejsko trgovino, internetni caffe in sanitarije, uredili pa bodo tudi zadnji dostop do hiše. Družba Predence je pridobila gradbeno dovoljenje in evropski denar za turistični kompleks v Dermskem gradu z dodatnim objektom, ki ga je začela graditi jeseni in bo dokončan spomladi leta 2009. Na Brezjah so proslavili stoletnico kronanja slike Marije Pomagaj.
Javni vodovod tudi v Slatni
Letošnja najpomembnejša občinska naložba na področju oskrbe s pitno vodo je bila gradnja prvega dela javnega vodovodnega omrežja Podgora. Gradbeno podjetje Bohinj je po načrtih Komunale Radovljica zgradilo 2,5 kilometra vodovoda od Begunj do Slatne in 50 kubičnih metrov velik zbiralnik vode nad vasjo Slatna. V občini naj bi predvidoma v letu 2009 zgradili javni vodovod še do Srednje in Zadnje vasi ter do Mlake.
In kaj so v občini še naredili letos? Uredili so parkirišče pri pokopališču v Kropi, zgradili odsek kanalizacije v Begunjah in drugo fazo kanala »Moskva« v Lescah. Podpisali so pogodbo o odvajanju in čiščenju odpadnih vod izdela občine Žirovnica na centralni čistilni napravi v Radovljici. Na podlagi polletnega poročila Komunale Radovljica, na katero so prenesli upravljanje čistilne naprave, so za deset odstotkov znižali ceno čiščenja odpadnih in padavinskih voda. Komunalno so opremili zemljišča za gradnjo oskrbovanih stanovanj v Radovljici ter za gradnjo hiš v Mošnjah in v Langusovi ulici v Radovljici ter začeli s komunalnim urejanjem kareja H v Radovljici, kjer naj bi v naslednjih letih tudi v javno zasebnem partnerstvu zgradili podzemne garaže, knjižnico, poslovno stanovanjsko stavbo in večnamensko oz. gledališko dvorano.
Obnovili so ceste Ovsiše–Dobravica, Otoče–Zgornja Dobrava, Ljubno–Praproše in Podvin-Otok. Skupaj z blejsko občino in direkcijo za ceste so odprli novo brv čez Savo na kolesarski poti od Lesc proti Bledu, uredili so tudi del varne poti do osnovne šole v Lipnici. Direkcija za ceste je obnovila most čez Savo na Lancovem. Nadaljevali so rekonstrukcijo Ceste svobode v Radovljici ter začeli graditi krožišče na križišču ceste med Radovljico in Lescami s priključkom za Kropo, bodočo povezovalno cesto do glavne ceste Jesenice–Radovljica ter rondo na cesti »za Verigo« v Lescah.
Obnovili občinsko stavbo
V Radovljici so v treh letih postopno prenovili občinsko stavbo, letos so uredili še pročelje in trg pred Linhartovo dvorano. Občina poskuša najti rešitev tudi za nekdanji Dom Matevža Langusa v Kamni Gorici. Po pogodbi, ki jo je podpisala z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, in plačilu zadnjega obroka kupnine bo občina ob koncu leta postala 51-odstotna lastnica doma. Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Radovljica–Jesenice je v Predtrgu v Radovljici zgradilo nov Dom veteranov Zgornje Gorenjske. V radovljiškem zdravstvenem domu obnavljajo otroški in šolski dispanzer. V Lescah so uredili nogometno igrišče, v Radovljici pa so začeli urejati športni park, ki ga bodo končali v letu 2009. Naložba obsega ureditev dveh igrišč za mali nogomet, večnamenske ploščadi za rolkanje, kotalkanje in drsanje, manjšega igrišča za košarko in badminton, sprehajalnih poti in javne razsvetljave ter obnovo obstoječih igrišč.
Poleg občinskih in državnih naložb je bilo letos v občini tudi več zasebnih investicij, med njimi je treba omeniti novo proizvodno halo Elana v Begunjah.
OBČINSKI SVET: Primož Jeglič, Irena Pogačnik, Janez Erman, Anton Kapus, Petra Dobar, Marjan Butorac (vsi LDS), Zvonko Prezelj, Marjan Vidic, Mateja Grčar, Anton Pogačnik, Janez Kaltenekar, Anita Vidic (vsi SDS), Jože Rebec, Mija Žagar (oba SD), Jakob Demšar (samostojni svetnik SD), Avguštin Mencinger, Simon Resman (oba N.Si), Gorazd Fajfar, Matija Žiberna (oba Glas mladih Radovljica), Stane Perc (SNS), Tone Pfajfar (DeSUS), Simon Zore (SMS), Helena Kralj (Glas žensk Slovenije), Darko Marolt (AS-Aktivna Slovenija), Franc Peternel (Obrtniško podjetniška lista) in Janez Urbanc (E-kolo lista modrega sožitja).
OBČINSKI NAGRAJENCI: Ob letošnjem občinskem prazniku, 5. avgustu, v spomin na ustanovitev Cankarjevega bataljona na Vodiški planini, je veliko plaketo občine prejel Jože Kapus, plaketo občine Bernard Tonejc, Janez Koselj in krajevna organizacija Rdečega križa Lesce, pečat občine Jože Drolc, Vili Praprotnik in podjetje LEA Lesce, medaljo občine Elizabeta Rems in Drago Bunčič, priznanje za šolski uspeh pa Vid Leban, Jure Ropret in Benjamin Bizjan. Ob občinskem prazniku, 11. decembru, v spomin na rojstvo Antona Tomaža Linharta, so Linhartovo plaketo prejeli Fotografsko društvo Radovljica, Osnovna šola Staneta Žagarja Lipnica in harmonikarski orkester Glasbene šole Radovljica, pečat občine Dom dr. Janka Benedika, medaljo občine pa Franc Ješe, Avguštin Mencinger in Ivo Svetina.