Gorenjska gremo gor
Regionalni razvojni programa Gorenjske 2007-2013, ki je nastal pri Regionalni razvojni agenciji Gorenjske (BSC Kranj), sestavlja dvesto projektov, ki so podprti z desetimi programi in 31 konkretnimi ukrepi. Za vsakega so opredeljeni nosilci, merljivi cilji, ocenjena vrednost in viri financiranja.
Razdeljen je na štiri prioritete – 4xT: Tehnološki razvoj, podjetništvo in inovativnost, Talente in toleranca (razvoj človeških virov), Turizem in Trajnostni razvoj. Skupna vrednost projektov znaša 1,5 milijarde evrov, kar tretjino naj bi jih pridobili iz evropskih in državnih virov.
Poslovne cone
V sklopu tehnološkega razvoja je posebej zanimiv razvoj poslovnih funkcij, ki predvideva trinajst poslovnih con. Realizacija več kot 111 milijona evrov vrednega programa bo 350 hektarjev komunalno opremljenih površin, kar naj bi na Gorenjskem zadoščalo za petnajst let. Razvoj poslovnih con je usmerjen v štiri ravni: širitev poslovnih con ob X. koridorju in okolici Kranja (Letališko mesto, Šenčur, Naklo), urejanje gospodarskega prostora na osi Radovljica–Jesenice, reaktiviranje industrijskih površin na območju Škofje Loke in Tržiča in zagotavljanje manjših poslovnih površin v obrtno poslovnih conah manjših občin (Žiri, Železniki, Gorenja vas-Poljane, Preddvor, Bohinjska Bistrica, Žirovnica).
Skrb za ljudi
V prioriteti Talenti in toleranca se skriva vrsta projektov, ki so razdeljeni na izobraževanje in raziskovalno dejavnost in na strpno, zdravo in kreativno regijo. Do leta 2013 naj bi imela Gorenjska svojo univerzo, mrežo visokih šol, regijski center vseživljenjskega okolja, hkrati pa naj bi poskrbeli za starejše in Gorenjsko ohranili kot zdravo regijo. Najmočnejši projekti so Skrb za starejše (65 milijonov evrov) z zavodsko oskrbo, patronažno službo, pomočjo na domu, socialno oskrbo, …), Regijski center vseživljenjskega učenja (18 milijonov evrov) in Mrežni regijski medpodjetniški izobraževalni center (17,5 milijona evrov).
Ureditev večjih športnih centrov
Tretja prioriteta je namenjena Turizmu, ki vključuje tri programe: Menedžment destinacije Gorenjska, Integralni turistični proizvodi Gorenjske in Infrastruktura za potrebe turizma. Vključuje urejanje muzejev, večnamenskih središč za obiskovalcev, tematske in planinske pešpoti in parke, kolesarske in konjeniške poti, opremljanje smučišč in golfskih igrišč, urejanje avtobusne in železniške postaje v Kranju, razvoj majhnih družinskih hotelov. Največji, kar 106 milijonov evrov vreden, je projekt Ureditve večjih športnih centrov nacionalnega pomena (Nordijski center Planica, Biatlonski center Pokljuka, Veslaški center Bled, dvorana Podmežakla, Alpski letalski center Lesce).
Čisto okolje in razvoj podeželja
V četrtem T se skriva Trajnostni razvoj s programoma Razvoj podeželja in Infrastrukturni, okoljski in prostorski razvoj. Cilji razvoja podeželja so povečati podjetnost in inovativnost v kmetijstvu in na podeželju, ohraniti proizvodnjo in jo nadgraditi s produkti višje kakovosti in s tem povečati dodano vrednost izdelkom ter povečati njihovo prepoznavnost. Največji projekt v tem delu bo boljša izkoriščenost gozda in lesa prek zbirnih centrov biomase in kotlarne. Z drugim programom v tem sklopu pa naj bi uredili odvajanje in čiščenje voda, vzpostavili prometne povezave na območju celotne regije tako, da bodo usklajene z razvojem in potrebami gospodarstva. Zelo pomemben cilj je tudi zmanjšati količine odpadkov, ki končajo na odlagališčih, oživitev mestnih in vaških jeder. Najpomembnejši projekti so Urejanje porečja Sore in Gorki (skupaj 160 milijonov evrov), gradnja Centralnega regijskega odlagališča, Zanesljiva, učinkovita in trajnostna energetska oskrba (128 milijonov evrov), …
Cilji razvoja
Leta 2002 je bila Gorenjska med 25 članicami EU na 66 odstotkih BDP, cilj leta 2013 je 69 odstotkov. Do takrat naj bi imeli vsaj 2.000 novih delovnih mest, povprečno število let šolanja naj bi se povzpelo za 4,5 leta na 14 let, stopnja brezposelnosti se mora znižati pod pet odstotkov (ta cilj je že realiziran!). Še pred tremi leti je bila kakovost vode v Medvodah (meja statistične regije) v 2. – 3. razredu, leta 2013 mora biti v 1. – 2. razredu (danes v drugem razredu!).
Kaj je bilo narejeno v prvem letu? V zaključni fazi je projekt Sejem bil je živ, s katerim pet gorenjskih občin oživlja stara mestna jedra in obnavlja pet ključnih objektov v njih. Na Voglu bodo konec leta, če bo šlo vse po sreči, pognali dve novi sedežnici. V poslovno-logistični coni Letališkega mesta ob Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so odprli nov objekt, nov je tudi potniški terminal. Premierno so predstavili projekt eGorenjska, ki bo tudi starejšim, neveščim računalnika, prek daljinskega upravljalnika omogočil stik z internetom in ponudil še vrsto drugih, prijaznih možnosti za lažje življenje. Vsaj šest občinskih projektov je že uspelo na razpisu za pridobitev denarja iz sklada za razvoj regij, nemara bo izkupiček do konca leta 2007 še boljši.