Lesna biomasa je v Sloveniji še slabo izkoriščena.

Energija s polja in iz gozda

Kmetijstvo in gozdarstvo dobivata vse pomembnejšo vlogo pri preskrbi z energijo.

Kmetijsko gozdarska zbornica bi po mnenju predsednika Petra Vriska lahko več storila pri izkoriščanju lesne bomase, če bi imela več strokovnjakov za gozdarstvo. Ima le štiri, potrebovala pa bi jih najmanj trideset.

Kranj – Iz oljne ogrščice je možno pridobivati biodizel, iz žita, koruze, krompirja in sladkorne pese etanol, iz silažne koruze in gnojevke bioplin, iz lesnih ostankov oz. lesne biomase toploto in električno energijo … »Na njivah lahko poleg hrane oz. krme pridelujemo rastline za energijo različnih oblik (elektriko, toploto, gorivo). Pridobivanje energije iz teh rastlin naj bi skupaj z lesom iz gozda in drugimi viri biomase največ prispevalo k povečanju obnovljivih virov energije na 12-odstotni delež v skupni energiji, kar je cilj Evropske unije do leta 2010,« ugotavlja mag. Marjan Dolenšek iz novomeškega kmetijsko gozdarskega zavoda in ob tem poudarja, da energetska raba rastlin v Evropski uniji ne bo bistveno zmanjšala pridelave rastlin za hrano in krmo, lahko pa bo vplivala na dvig cen kmetijskih pridelkov. Predvsem od ekonomičnosti in višine dohodka pa bo odvisno, za kaj bodo kmetje v prihodnje namenjali njive - za pridelavo hrane (krme) ali energetskih rastlin.

Možnosti kmetijstva pri pridobivanju bioenergije je bila tudi ena od tem nedavnega posveta kmetijske svetovalne službe na Bledu, kjer so med drugim ugotavljali, da Slovenija kot ena najbolj gozdnatih držav v Evropi slabo izkorišča lesne ostanke oz. lesno biomaso in da bo dokaj težko do leta 2020 dosegla v energetski bilanci 20-odstotni delež energije iz obnovljivih virov. Za energetske namene bi lahko porabili ves manj kakovostni les, ves drobni les, sečne ostanke, kot so veje in vrhovi, ter tudi lesne odpadke pri predelavi lesa. Če bi upoštevali dejanski posek slabšega in drobnega lesa, bi za biomaso lahko na leto namenili 1,3 milijona kubičnih metrov lesa, ob upoštevanju možnega poseka pa več kot 2,1 milijona »kubikov«. In kaj ovira hitrejši razvoj izrabe lesne biomase v energetske namene? Kot je na nedavnem blejskem posvetu ugotavljal Egon Rebec iz novogoriškega kmetijsko gozdarskega zavoda, so razlogi za to prenizke sečnje predvsem v zasebnih gozdovih, slabo razvit trg z lesno biomaso, nezadostne finančne podpore, pomanjkanje usposobljenih in izkušenih strokovnjakov ter slaba obveščenost ljudi o prednostih lesne biomase v primerjavi s fosilnimi gorivi. Dejanski posek v Sloveniji skoraj za petino zaostaja za možnim, pri tem pa najbolj zaostajajo sečnje drobnega lesa, pri katerih dobimo največ drobnega lesa, primernega za porabo v energetske namene. Tudi predsednik avstrijskega in evropskega združenja za biomaso dr. Heinz Kopetz je prepričan, da bosta kmetijstvo in gozdarstvo ob vseh težavah z ogrevanjem zemeljske površine in pomanjkanju surovin morala tako kot pred sto leti spet prevzeti pomembno vlogo pri preskrbi z energijo. Obnovljivi viri energije bodo ob naraščanju cen nafte, ki lahko v prihodnosti dosežejo tudi 150 evrov za sod, postali vse pomembnejši, pri tem pa bo gozd pomenil za vsako državo še toliko večji gospodarski potencial.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 5. julij 2022 / 12:45

Rokometašem atraktivna skupina

Slovenska rokometna reprezentanca bo po posebnem povabilu vendarle nastopila na svetovnem prvenstvu, ki ga bosta januarja prihodnje leto gostili Poljska in Švedska.

Objavljeno na isti dan


Gorje / četrtek, 17. februar 2022 / 23:02

Dela bodo potekala v več fazah

Gorenjska gradbena družba, podjetje VGP Kranj in INKAING so začeli načrtovano gradnjo infrastrukture v območju državne ceste skozi naselje Spodnje Gorje. Dela bodo zaradi optimizacije dostopov potekal...

Bohinj / četrtek, 17. februar 2022 / 23:02

V Bohinju že zdaj živijo zeleno

Bohinjski občinski svet je na nedavni seji podprl akcijski načrt, vezan na platinasti znak Zelene sheme slovenskega turizma, s katerim se ponašajo kot edina destinacija v državi.

Kultura / četrtek, 17. februar 2022 / 22:40

V imenu ljudstva gre naprej

Druga sezona televizijske serije V imenu ljudstva ima osem delov. Že znani junaki se bodo srečali z novimi izzivi, na primer korupcijo v zdravstvu.

Šport / četrtek, 17. februar 2022 / 22:33

Bloudkovi nagrajenci so ...

Podelili so štiri Bloudkove nagrade in deset Bloudkovih plaket za leto 2021.

Izleti GG / četrtek, 17. februar 2022 / 22:31

Portugalski epilog

Vroč, zatohel avtobus ustavi na že dobro znani postaji Camelias. Oprtam si nahrbtnik in iz prtljažnika izvlečem težak kovček, ki trenutek kasneje s protestiranjem skače čez tlakovane ports...