Mikroorganizmi v New Delhiju
Skupina Extra small iz kulturnega društva Qulenium Kranj se je predstavila s plesno predstavo na 8. mednarodnem otroškem festivalu odrskih umetnosti v Indiji.
»Indija. Zdi se nam, da je to tako zelo daleč. Po osemindvajsetih urah potovanja stopiš na trdna indijska tla. Prvih nekaj dni te je strah. Navajaš se na drugo okolje, onesnažen zrak, pekočo hrano, ljudi, hitro vožnjo, slone, svete krave, podgane in še in še. Ko spoznaš, da ti nič od tega – skoraj zagotovo - ne more škodovati, začneš uživati v drugačnem življenju. In prav to se je zgodilo nam. Hvala vsem za čudovito izkušnjo, ki bo ostala v mojem življenju še dolgo,« je prve vtise ob prihodu domov strnila plesalka Lea Likar. Mladi plesalci iz Kulturnega društva Qulenium, ki plešejo v skupini XS (extra small), so se konec novembra skupaj z mentorji in spremljevalci udeležili 8. mednarodnega otroškega festivala odrskih umetnosti v New Delhiju. Organizatorica festivala, fundacija Ryan, jih je povabila v druščino tridesetih držav, ki so se s plesnimi ali igranimi nastopi predstavile občinstvu. Kranjska skupina XS je osvojila oder s sodobnim plesom, s predstavo Mikroorganizmi. Iz Slovenije je na festival pripotovala še ena skupina, z igro Čarovnica Vini so nastopili mladi iz ljubljanskega društva Taka Tuka. Predstavi si je ogledal tudi slovenski veleposlanik v Indiji, Miklavž Borštnik. Letošnje sporočilo festivala, ki naj bi ga udeleženci ponesli v svet, je bilo: Dajmo priložnost miru.
»Po pravici povedano me je bilo precej strah, ko smo prispeli v Indijo, a so bili ljudje zelo prijazni. Na festivalu je bilo veliko umetnikov na enem kupu, dobila sem veliko naslovov s celega sveta, na bazarju sem našla super poceni torbe, rute in nakit. Hrana mi ni bila všeč, o WC-jih pa bi lahko povedala dolgo zgodbo,« je povedala plesalka Anja Mendillo, snemalec Denis Lončar pa je strnil svoje vtise: »Prvi občutek ob nastanitvi v mladinskem hotelu je bil grozen, ker je prevladovala predvsem umazanija. Nekako se mi razvajenci v tem ne znajdemo najbolje. Pa vendar smo se tudi na to navadili in stvari so postajale vedno bolj in bolj znosne do meje, ko je vse postalo super. Na festivalu smo navezali stike z ljudmi iz različnih strani sveta, kar je dodatno popestrilo življenje v Indiji. Ob tem lahko trdim, da je bila naša skupina zelo uspešna pri navezovanju stikov z drugimi narodi, saj smo bili v nekaj dneh najbolj oblegana/znana skupina na festivalu. Tudi z domačini smo stkali dobre vezi, kar je najbolj pomembno za življenje v deželi, kot je Indija. Sam festival je bil zelo pompozen, za nas vsekakor zanimiv, še bolj pa je bilo zanimivo raziskovanje ulic, bazarjev in zanimivosti Delhija.«
Tudi za mlado plesalko Leo Stroj je bilo potovanje v Indijo dragocena izkušnja; opisuje jo kot deželo mnogoterih obrazov. »Slovenija pa je biser med deželami, šele zdaj se zavedam pomena čistega zraka, prijaznosti med ljudmi. In kar je najbolj pomembno: tukaj živim kot v gradu kot prava princesa,« je povedala Lea.