Največ govora o Visokem
Na letošnjem praznovanju občine Gorenja vas-Poljane je bilo največ pozornosti namenjeno posestvu Visoko in častnemu občanu Jožetu Bogataju.
Gorenja vas – Miran Pondelek, Mojca Oblak in Brigita Oblak so bili skupaj z drugimi nastopajočimi na letošnjem praznovanju občinskega praznika glavni razlog za smeh. V opoju omam so se pred dvorcem Visoko predstavljali možnosti oživitve predolgo zaprtega in propadajočega dvorca. Ob že znanih predlogih, ki so se pojavljali v preteklosti, so se na posestvu pojavili Strojanovi z mamo Elko in predsednikom – izvrstno ga je odigral Jernej Andreuzzi, morda bi tu lahko zgradili megazabavišče, ki se ga otepajo v Novi Gorici, namesto Rock Otočca bi bil tu lahko Rock Visoko, ker v Ljubljani primanjkuje parkirišč, bi jih zgradili kar na Visokem ali pa bi veliki trgovski center odprl župan Miran Čudež.
Pravi župan Milan Čadež je po predstavi spregovoril o letošnjih dosežkih občine in seveda tudi o oživljanju dvorca Visoko: »Še nikoli nismo bili tako daleč pri oživljanju Tavčarjevine, saj imamo z razvojnim investitorjem že podpisano predpogodbo.« Sledil je slavnosten dogodek s podelitvijo priznanj in nagrad. Razglasitve za častnega občana se je lahko razveselil nekdanji župan Jože Bogataj. V obrazložitvi so med drugim zapisali: »Naloge prvega župana ob ustanovitvi Občine Gorenja vas–Poljane v letu 1994 niso bile lahke, v treh mandatih županovanja se je na področju šolstva, gospodarstva, kulture naredilo izjemno veliko. Mnogo projektov, ki jih ne moremo vseh predstaviti, je na različnih področjih postopoma prispevalo k razvoju naše lokalne skupnosti, zato lahko povzamemo, da je v prvih 12 letih delovanja Občina Gorenja vas–Poljane pod vodstvom Jožeta Bogataja odločno zakorakala na pot napredka in razvoja naših krajev, na kar smo danes lahko upravičeno ponosni.«
Plaketi občine sta ob 35-letnici delovanja prejeli Turistično društvo Sovodenj in Gorenjevaški oktet. Povod za ustanovitev turističnega društva Sovodenj je bila popularizacija kmečkega turizma, saj so domačini razmišljali o tem, da bi nekaj domačij preuredili in tako ponujali turistične sobe tako domačinom kot tujim gostom. Danes pod svojim okriljem združujejo štiri sekcije: Folklorno skupino TD Sovodenj, Kvartet Krehovci, Turistični podmladek podružnične šole Sovodenj in pevke Grabljice. Sedanja generacija pevcev Gorenjevaškega okteta je nasledila dobro pevsko izročilo, ki se je začelo leta 1971 s skupino mladih navdušencev, ki je prvič zapela ob pomembnem dogodku: odprtju nove šole v Gorenji vasi. Oktet se je vseskozi zavedal umetniške moči in poslanstva: s svojim petjem so pevci na vseh različnih prireditvah živeli s svojim krajem in okoljem in sooblikovali njegovo kulturno podobo in utrip.
Janez Bohinc, ki je prejel priznanje občine, je kulturnik v pravem pomenu besede, njegovo ustvarjanje prihaja iz njegovega srca. Mnogo njegovih dobrih del pa ni mogoče zapisati na papir. Ta so namreč zapisana v srcih ljudi, s katerimi sodeluje. Priznanje občine je prejel tudi Aleš Šubic, dolgoletni aktivni član Športnega društva Poljane. Že dolgo aktivno in prizadevno deluje v društvu kot član in kot vodja posameznih sekcij, kot predsednik društva pa s pomočjo sodobnih medijskih pristopov in sredstev zelo uspešno skrbi za prepoznavnost in promocijo društva s tem posredno za prepoznavnost krajev v občini. Pohvali župana sta šli v roke Gašperja Oblaka, športni strelec, lani najuspešnejši športnik v občini in v svoji kategoriji najboljši strelec v Sloveniji, in Orientacijskemu krožku, ki deluje v sklopu Športnega društva Mladi vrh. V zadnjih letih so dosegli nekaj izjemnih rezultatov – v letih 2005 in 2007 so osvojili naslov državnih prvakov, vmes so bili podprvaki. Takrat so nastopili tudi na svetovnem šolskem prvenstvu na Slovaškem. Aprila prihodnje leto se odpravljajo na svetovno šolsko prvenstvo v škotski Edinburgh.