Nova javna razpisa
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v petek v okviru ukrepov Programa razvoja podeželja za obdobje 2007-2013 objavilo nova javna razpisa.
Kranj – Za ukrep Dodajanje vrednosti kmetijskim in gozdarskim proizvodom je za letos namenilo nekaj manj kot osem milijonov evrov, v celotnem sedemletnem obdobju pa bo dobrih 93 milijonov. S tem ukrepom želi spodbuditi uvajanje novih izdelkov in njihovo učinkovito trženje, posodobiti pridelovalne postopke, izboljšati varstvo okolja, higieno in varnost pri delu ter povečati prihodke. Za finančne podpore se lahko potegujejo posamezniki in podjetja, ki so registrirana za živilsko predelovalno dejavnost, pa tudi kmetije, ki se v okviru dopolnilne dejavnosti ukvarjajo s predelavo pridelkov, ter zasebne planine, registrirane za predelavo mleka. Podpore je prvič možno uveljaviti za nakup nepremičnine, novost razpisa pa je tudi delitev na enostavne in zahtevne naložbe. Za enostavne v vrednosti do 80 tisoč evrov ni potreben poslovni načrt. V dosedanjih tovrstnih razpisih je za vse vlagatelje javni prispevek k naložbi znašal 40 odstotkov, zdaj pa je za mikro, majhna in srednja podjetja od 45 do 50 odstotkov, za velika podjetja pa 25 odstotkov. Najnižji znesek dodeljene pomoči znaša 3.500 evrov in najvišji 1,8 milijona.
Za ukrep, ki se uradno imenuje Diverzifikacija v nekmetijske dejavnosti, bo letos na razpolago 6,5 milijona evrov denarja, za celotno obdobje do leta 2013 pa 31 milijonov evrov. V okviru tega razpisa naj bi z državnim in evropskim denarjem podprli dopolnilne in prodajne dejavnosti na kmetijah, dejavnosti, povezane s tradicionalnimi znanji na kmetiji, pridobivanje energije iz obnovljivih virov za prodajo na kmetiji, ter storitvene dejavnosti na kmetijah, med drugim turizem ter postavljanje ostrešij in krovska dela z uporabo lesa in slame. Za podpore v višini 50 odstotkov od priznane vrednosti naložbe se lahko potegujejo kmetije z dopolnilno dejavnostjo, samostojni podjetniki, gospodarske družbe in zadruge. Najnižji znesek javne pomoči je 3.500 evrov, najvišji pa 200 tisoč evrov.