Loški razgledi na "digital"
V teh dneh je izšla nova številka Loških razgledov, ki je posebna tudi po tem, da je dobila sestrico - bibliografsko kazalo v digitalizirani obliki.
Loški razgledi so domoznanski zbornik z najdaljšo neprekinjeno tradicijo izhajanja na Slovenskem. Pobudo zanje je dalo Muzejsko društvo Škofja Loka, ki jih izdaja že od leta 1954. Zaradi dolgoletnega izhajanja in svoje bogate poljudnoznanstvene in znanstvene vsebine predstavljajo pravo loško enciklopedijo. Prinašajo domoznanske prispevke s področja humanistike in naravoslovja z območja nekdanjega Loškega gospostva in so nepogrešljiv vir tako za strokovnjake kot za ljubiteljske bralce. Med avtorji poleg ljubiteljskih avtorjev najdemo tudi številna priznana imena slovenskih znanstvenikov.
V vsaki deseti številki je objavljeno tudi bibliografsko kazalo, ki prinaša vsebino zadnjih desetih letnikov, pred časom pa so se snovalci Loških razgledov odločili, da kazala petdesetih letnikov združijo in tako omogočijo iskanje po bibliografskih podatkih prvih petdesetih številk. Odločitev za prenos Loških razgledov v digitalno obliko prav zato ni bila težka. V »življenje so jo spravili« v okviru širšega projekta Digitalizacija Loških razgledov, s katerim so celotno vsebino približali bralcem preko portala Digitalne knjižnice Slovenije (dLib.si). Projekt je pod svoje okrilje vzela Knjižnica Ivana Tavčarja in ga za pridobitev finančnih sredstev prijavila na Ministrstvu za kulturo. Finančno sta projekt podprla tudi Občina Škofja Loka in Muzejsko društvo Škofja Loka. Pri delu so se za najtrši oreh izkazali tako imenovani metapodatki (bibliografski podatki), ki jih je bilo potrebno urediti in prenesti v digitalno obliko, saj potrebuje vsak članek, ki se nahaja na spletu, svoj točen podatek o avtorju, naslovu, letnici izida … Te podatke sta v imenu Muzejskega društva za projekt pripravili Mojca Ferle in Helena Janežič. Digitalizacija Loških razgledov bo širši javnosti predstavljena v sredo, 28. novembra, ob 19. uri v OŠ Loka mesto.
Te dni pa je izšla tudi nova, 53. številka Loških razgledov, ki znova prinaša številne zanimive vsebine s Škofjeloškega. Pomemben del zbornika je posvečen 1000 letnici Godešiča, ki so jo s številnimi prireditvami in dogodki zabeležili lani. Razgledi tokrat prinašajo poglede v loško zgodovino s članki o Bratih kapucinih, starem gradu, Janezu Klobovsu in ulici, ki se imenuje po njem, o duhovniku dr. Ivanu Veiderju, gasilstvu, športu in drugih zanimivih dejavnikih v Loški zgodovini. Rubrika leposlovje prinaša prvi del Veiderjeve povesti Umorjeni škof, rubrika gradivo in spomini pa prinaša pogled na razprave in razmišljanja o Loki in Ločanih. Skozi življenjske jubileje so predstavljeni zanimivi Ločani, institucije in dogodki, zaključek več kot 300 strani obsežnega zbornika pa prinaša 2. del srednjeveških obračunov iz freisinške škofije.