Izjemna glasba Slavka Avsenika
Drugi koncert Zlatega Avsenikovega abonmaja, ki je bil v petek, 23. novembra, je bil posvečen Slavku Avseniku, ki je v ponedeljek praznoval 78. rojstni dan.
Petkov večer v Avsenikovi restavraciji v Begunjah je bil nekaj posebnega. Drugi koncert iz Zlatega Avsenikovega abonmaja je bil posvečen začetniku Avsenikove glasbe, izjemnemu glasbeniku in umetniku Slavku Avseniku, ki je v ponedeljek, 26. novembra, praznoval 78. rojstni dan. Slavko je skupaj z bratom Vilkom začel na nov, drugačen način posredovati in pisati slovensko narodnozabavno glasbo, ki je bila za tiste čase nekaj posebnega. Kasneje je osvojila Evropo in svet in danes igra to glasbo na tisoče ansamblov, najbolj znane Avsenikove skladbe igrajo v najbolj slavnih koncertnih dvoranah sveta. Polka Na Golici, ki jo je Slavko napisal leta 1954, ko je bil še zaposlen v tekstilni tovarni Tonosa (Slavko je po izobrazbi tekstilec), je najpogosteje zaigrana skladba v Evropi. Ob Golici sta Slavko in Vilko napisala še številne druge nepozabne skladbe, med njimi leta 1957 znamenito Tam, kjer murke cveto na besedilo Ferija Souvana, ki je Slavko in Vilko zaradi usod, ki so jih v njej doživljali ljudje, nista nikdar dovolila prevesti v nemščino, na nemško govorečem območju pa so jo Avseniki izvajali samo v inštrumentalni izvedbi.
Na petkovem koncertu, ki sta se ga udeležila tudi Slavko Avsenik in soproga Brigita in doživela silovit aplavz, vodila pa ga je Betka Šuhelj, so godci in pevci zaigrali najbolj znane Avsenikove skladbe, v katerih je Slavko kot harmonikar še posebej blestel. Nastopili so ansambel Gregorji in njegov harmonikar Tomaž Cilenšek ter gostje harmonikarji Robi Zupan, Toni Iskra, Grega Korošec, Petra Trobec, Klemen Leben, Tomaž Hribar, Sašo Avsenik in kvintet harmonik iz radovljiške glasbene šole. Slavku v čast je na kitari zaigral sin Gregor, pela pa sta Vera Šolinc in Danilo Lukan, sicer pevca Gašperjev. Med glasbenimi nastopi so plesale plesalke plesne šole Mojce Horvat. Naslednji koncert bo 28. decembra in bo posvečen trobentaču in humoristu Francu Koširju.